Hiperpigmentācija Kas izraisa melazmu un kā var samazināt tumšos laukumus uz ādas?

4 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Dermatologi var arī iepriekš izrakstīt un/vai lietot hidrohinonu, kas joprojām tiek uzskatīts par visefektīvāko lokālo līdzekli hiperpigmentācijas mazināšanai. Tomēr to var izmantot tikai ierobežotu laika periodu, jo tas (tāpat kā citi ķīmiskā pīlinga un lāzerterapijas veidi) var kairināt ādu un faktiski izraisīt pēciekaisuma hiperpigmentāciju, it īpaši cilvēkiem ar tumšāku ādu.

Krēms melazmas ārstēšanai
Eucerin Anti-Pigment produkti var palīdzēt uzlabot melazmas dermatoloģiskās ārstēšanas rezultātus

Dermokosmētiskos ādas kopšanas līdzekļus var izmantot katru dienu, lai palīdzētu uzlabot dermatoloģisko procedūru rezultātus. Visi četri Eucerin Anti-Pigment produktu klāsta produkti — dienas krēms, nakts krēms, divkāršās iedarbība serums un pigmentācijas plankumu korektors — satur tiamidolu — efektīvu un patentētu sastāvdaļu, kas iedarbojas uz hiperpigmentācijas galveno cēloni, samazinot melanīna veidošanos. Klīniski un dermatoloģiski ir pierādīts, ka tas samazina tumšos plankumus un novērš to atkārtotu parādīšanos.

Kā var likvidēt vai samazināt melazmu?

Lāzers melazmas ārstēšanā
Lāzerterapija var palīdzēt uzlabot melazmas izskatu
Kā ārstēt melazmu: ķīmiskais pīlings
Ķīmiskie pīlingi noloba ādu, lai zem tās parādītos jauna āda

Melazmu var palīdzēt samazināt dermatoloģiskas procedūras, piemēram, ķīmiski pīlingi un lāzerterapija. Visvieglāk ir samazināt epidermas melazmu, bet dermālā un jauktā melazma ir grūtāk ārstējama, jo melanīna pigmenti atrodas dziļāk.

  • Ķīmiskie pīlingi iekļauj ķīmisku šķīdumu (piemēram, AHA) lietošanu, lai nolobītu ādu (noņemtu atmirušās šūnas), stimulētu jaunu ādas šūnu augšanu un atjaunotu ādu. Vairāk par ķīmiskajiem pīlingiem lasiet rakstā Kas ir ķīmiskie pīlingi un kā tie darbojas?

  • Lāzerterapijai ir līdzīgs efekts, bet tā mēdz būt precīzāka, jo dermatologs var labāk kontrolēt ārstēšanas intensitāti. Ārstēšana ar lāzeru ietver skarto zonu “apstrādi” ar augstas enerģijas gaismu. Maigākās procedūras iedarbojas uz ādas epidermu (virsējo slāni), bet intensīvākas var iekļūt dziļākajos ādas slāņos. Uzziniet vairāk rakstā Lāzerterapija: Kā rūpēties par ādu pēc procedūras?

Melazma ir hiperpigmentācijas veids, kas ir raksturīgs sievietēm, it īpaši grūtniecības laikā un pēc tās. Parasti tā parādās kā lieli, tumši laukumi uz sejas, tomēr var tikt skartas arī citas ķermeņa daļas. Šajā rakstā ir aplūkots, kas izraisa melazmu, un paskaidrotas dažas darbības, kuras var veikt, lai palīdzētu samazināt tumšo laukumu parādīšanos uz ādas.

Melazma un vecuma plankumi ir nekaitīgi. Melanoma (ādas vēža veids) var apdraudēt dzīvību. Ja raizējaties par pigmenta plankumiem, piemēram, tie maina formu, izmēru un krāsu vai niez un sāk asiņot, ir svarīgi konsultēties ar ārstu.

Melazma un perorālie kontracepcijas līdzekļi

Melazmas cēloņi: melazmas skarta āda
Hormoni var stimulēt melanocītus (melanīnu ražojošās šūnas) un izraisīt melazmu (shematisks attēls)

10–25 % sieviešu, kuras lieto perorālos kontracepcijas līdzekļus1, rodas melazma.

Sievietēm, kuras lieto kontracepcijas tabletes, notiek hormonālas izmaiņas, kas ir līdzīgas grūtniecības laikā veidotajām. Atšķirībā no vecuma plankumiem melazma var izzust pati pēc dzemdībām vai estrogēna uzņemšanas samazināšanās rezultātā.

1 International Dermal Institute, Melasma Unmasked, autore Dr Claudia Aguirre, citējot Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378.

Melazma un grūtniecība

Grūtniecības izraisīta melazma
Grūtniecības laikā endogēnie hormoni stimulē melanīna pigmentu veidošanos

10–15 % grūtnieču rodas melazma1, un šo stāvokli dažreiz dēvē par “grūtniecības masku”.

Grūtniecības laikā endogēnie hormoni (proti, hormoni, kas organismā tiek ražoti dabiski) stimulē melanocītus (melanīnu ražojošās šūnas, kas atrodas epidermas pamatslānī), liekot tiem ražot vairāk melanīna.

1 International Dermal Institute, Melasma Unmasked, autore Dr Claudia Aguirre, citējot Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378.

Saule ir melazmas veidošanās galvenā veicinātāja un pastiprinātāja, un sava loma ir arī citiem faktoriem, piemēram, ģimenes nosliecei, vecumam un dažām pretepilepsijas zālēm.

Ir trīs melazmas veidi:

  • Epidermālā melazma ietekmē ādas augšējo slāni, un hiperpigmentācija ir brūna ar skaidri izteiktām robežām.

  • Dermālā melazma ietekmē dziļākos dermas slāņus, un to raksturo zilpelēki plankumi.

  • Jauktā melazma (epidermālās un dermālās kombinācija) parādās kā pelēkbrūns pigments.

    Vairāk par to, kas parasti izraisa hiperpigmentāciju kopumā, un dažādiem stāvokļa veidiem varat lasīt rakstā Hiperpigmentācija: Kas izraisa tumšus plankumus un kā tos var mazināt?
Melazmas ārstēšana: aizsardzība pret sauli
Aizsardzība pret sauli ir visnozīmīgākais solis, ar kuru var novērst vai mazināt melazmas gadījumus

Aizsardzība pret saules ietekmi neattiecas tikai uz sauļošanos. Saules stari ietekmē ādu pat tad, kad ir apmācies, tāpēc nodrošiniet ādas aizsardzību ikdienā. Papildus hiperpigmentācijas mazināšanai Eucerin Anti-Pigment dienas krēms ar SPF 30 piedāvā efektīvu aizsardzību pret UVA un UVB (SPF 30) un papildus aizsargā ādu no saules izraisītu pigmenta plankumu  veidošanos.
Ja plānojiet uzturēties saulē, izvēlieties sauļošanās līdzekli ar augstu vai ļoti augstu faktoru, kas ir īpaši izstrādāts jūsu ādas tipam un stāvoklim, un regulāri uzklājiet to atkārtoti. Jūs varat vairāk uzzināt par Eucerin izcilo saules aizsarglīdzekļu klāstu šeit.

Ko darīt, lai novērstu tumšo plankumu veidošanos?

Saprātīga attieksme pret saules aizsardzību ir visnozīmīgākais solis, ar kuru var novērst vai mazināt melazmas smagumu. Ierobežojiet saulē pavadīto laiku, neuzturieties saulē intensīva starojuma stundās un, kad vien iespējams, valkājiet aizsargapģērbu un cepuri aizsardzībai pret sauli. Tas ir īpaši svarīgi, ja jums ir ģenētiska nosliece uz melazmu (proti, tā ir jūsu ģimenē) vai esat stāvoklī, lietojat tabletes vai citu veidu hormonu piedevas.

Kas ir melazma un kas to izraisa?

Melazma: melazma uz sejas
Melazma ir hiperpigmentācijas forma, kas veido tumšus plankumus uz ādas

Melazma, pazīstama arī kā hloazma, ir hiperpigmentācijas forma, kas parādās uz sejas, it īpaši uz vaigiem, deguna apvidū, pieres un augšlūpas, bet dažreiz arī uz citām saules iedarbībai pakļautām ķermeņa daļām, piemēram, apakšdelmiem. Melazma var būt arī vīriešiem, tomēr sievietēm tā ir sastopama daudz biežāk.

Melazma ir pigments, kas nosaka cilvēka ādas krāsu, un melazmu izraisa palielināta melanīna veidošanās. Tiek uzskatīts, ka šo pieaugumu izraisa hormonu līmeņa izmaiņas, it īpaši tās, ko rada grūtniecība un perorāli kontracepcijas līdzekļi, kā arī saules ietekme.

Melazma nekādi nekaitē, bet, ja ir ļoti pamanāma, var radīt raizes.

Papildus produkti