Apskati loterijas rezultātus!

Vispārīgi par akni – Simptomi, cēloņi un risinājumi

6 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Rūpnieciski attīstītajās valstīs visbiežāk sastopamā ādas slimība ir acne vulgaris. Akne parasti parādās pubertātes vecumā saistībā ar hormonālajām izmaiņām, un tā var saglabāties arī pēc pieaugušo vecuma sasniegšanas. Aptuveni 80–90% jauniešu ir lielākas vai mazākas ādas nepilnības, un 20–30% no šiem jauniešiem vēršas pie ārsta. Arvien biežāk ir sastopami arī pieaugušie, sevišķi sievietes, kuri ar aknes simptomiem saskaras vēlākā dzīves posmā.

Pazīmes Un Simptomi

Kas ir akne?

Daudzējādā ziņā aknes simptomi līdzinās citas ar ādas hiperjutīgumu saistītas slimības – rozācijas – simptomiem. Arī abu slimību izraisītie ādas bojājumi – papulas un pustulas – izskatās līdzīgi. Tomēr atšķirībā no aknes rozācijas gadījumā nav nosprostotu poru, āda drīzāk ir sausa, nevis taukaina, un uz ādas nepaliek rētas.

Uzziniet vairāk par hiperjutīgu ādu.

Akne: kas notiek ādā.

Aknes gadījumā āda kļūst taukaina. Uz sejas un bieži vien arī uz kakla, pleciem, krūtīm un muguras parādās atvērti un slēgti komedoni (melnās un baltās pinnes). Vidēji smagos un smagos aknes gadījumos parādās apsārtums un iekaisušas papulas un pustulas. Akne var būt emocionāli nomācoša un ļoti grūti ārstējama slimība, un tā var izraisīt pēciekaisuma hiperpigmentāciju (PIH) un/vai atstāt paliekošas rētas.

Pēciekaisuma hiperpigmentācijas gadījumā uz ādas veidojas līdzeni, tumši plankumi. Tā ir ādas reakcija uz iekaisumu, piemēram, akni vai ekzēmu, un tā biežāk skar cilvēkus ar tumšāku ādas toni. Ar laiku tumšie plankumi var izbalēt; dermatoloģiskie ārstniecības līdzekļi un procedūras pigmentācijas plankumu mazināšanai var padarīt pigmentācijas plankumus mazāk pamanāmus.

Uzziniet vairāk par hiperpigmentāciju.

Izšķir trīs aknes smaguma pakāpes:

01 Viegla akne (acne comedonica).

 

Lasīt vairāk

02 Vidēji smaga akne (acne papulopustulosa).

Lasīt vairāk

03 Smaga akne (acne conglobata).

Lasīt vairāk

Četri galvenie faktori, kas veicina aknes veidošanos

Seboreja.
Hiperkeratoze.
Baktēriju kolonizācija.
Iekaisums.

 1.Seboreja

Seborejas gadījumā ādas tauku dziedzeri pastiprināti ražo sebumu. Fizioloģiski tauku dziedzeri izdala taukainu sekrētu – sebumu –, lai ieeļļotu un tādējādi aizsargātu matus un ādu.

Sebuma izdalīšanos var ietekmēt vairāki faktori – hormonālās izmaiņas, klimatiskie apstākļi, atsevišķi medikamenti un ģenētiskas noslieces.

Sebuma sekrēcijas traucējumi var izraisīt seborejisko dermatītu. Tā ir bieži sastopama iekaisīga ādas slimība, kurai ir raksturīga slāņainu baltu vai iedzeltenu zvīņu veidošanās taukainās ādas zonās, piemēram, uz galvas ādas vai ausīs. Uzziniet vairāk par seborejisko dermatītu.

02 Hiperkeratoze

Hiperkeratoze (jeb hiperkeratinizācija) ir ādas virsējā slāņa jeb raga slāņa sabiezēšana. Ja atmirušās, pārragojušās ādas šūnas (korneocīti) regulāri nenolobās, tās nosprosto tauku dziedzera izvadkanālu, kavējot vai pārtraucot sebuma izdalīšanos.

Ja ādas tauku dziedzeri ražo pārāk daudz sebuma (seboreja) un atmirušās ādas šūnas regulāri nenolobās (hiperkeratoze), sebums un atmirušās šūnas var uzkrāties matu folikulos un izveidot mīkstu korķi. Šā korķa dēļ folikula sieniņa var izliekties un var izveidoties slēgts komedons (baltā pinne) vai – ja korķis ir izveidojies tuvu ādas virsmai – atvērts komedons (melnā pinne).

03 Baktēriju kolonizācija

Baktērijas, kas pastāvīgi mitinās uz ādas un parasti ir nekaitīgas (propionibacteria), var savairoties un kolonizēt nosprostotos matu folikulus, izraisot papulu, pustulu, mezglveida uzaugumu vai cistu veidošanos.

04 Iekaisums

Par iekaisumu liecina apsārtusi un iekaisusi āda. Smagos aknes gadījumos iekaisuma beigu stadijā folikula sieniņa pārplīst. Lipīdi, taukskābes, korneocīti, baktērijas un šūnu fragmenti nonāk apkārtējos audos, izraisot plašu un dziļu iekaisumu.

Uzziniet vairāk par medikamentozu aknes ārstēšanu.
Uzziniet vairāk par nemedikamentozu aknes ārstēšanu.
Uzziniet vairāk par hiperjutīgu ādu.

Attention

Ja joprojām šaubāties par to, vai Jūsu novērotie simptomi ir saistīti ar akni, ādas veselības tests var palīdzēt rast atbildi. Papildus tam konsultējieties ar ārstu vai dermatologu.

 

Cēloņi Un Izraisošie Faktori

Aknes galvenie cēloņi un izraisošie faktori

Akne var radīt emocionālu diskomfortu. Tāpēc ir svarīgi konsultēties ar dermatologu, tiklīdz ir pamanītas pirmās aknes pazīmes.
Pārmērīgas sebuma izdalīšanās dēļ var savairoties parasti nekaitīgās aknes baktērijas (Propionibacterium acnes).

Tiek uzskatīts, ka akne ir saistīta ar hormonālām izmaiņām, tāpēc tā visbiežāk parādās pusaudžu vecumā (patiesībā akne var parādīties jebkurā vecumā). Pubertātes vecumā, paaugstinoties androgēno hormonu līmenim gan zēnu, gan meiteņu organismā, tauku dziedzeri sāk ražot vairāk sebuma, nekā ādai ir nepieciešams. 
Papildus cirkulējošo hormonu daudzumam aknes veidošanos būtiski ietekmē arī tas, ka pastiprinās tauku dziedzeru jutīgums pret androgēno hormonu iedarbību.

Vairumā gadījumu aknes simptomi pēc pubertātes izzūd paši no sevis. Tomēr ir nepieciešama arī efektīva ārstēšana, lai novērstu paliekošu rētu veidošanos.

Tauku dziedzeri ir īpaši jutīgi pret hormonu iedarbību, tāpēc pieaugušo akne var parādīties sievietēm, kurām ir ar hormonālo līdzsvaru saistītas saslimšanas, piemēram, policistisko olnīcu sindroms. Pieaugušām sievietēm akni var izraisīt arī psiholoģiskais stress.

Baktērijas. Ja ādai ir tendence uz akni, pārmērīga sebuma izdalīšanās rada ideālu vidi, kurā var savairoties parasti nekaitīgās aknes baktērijas (Propionibacterium acnes). Tas izraisa ādas iekaisumu un sarkanu vai strutainu pūtīšu veidošanos. 

Dažkārt tiek uzskatīts, ka ādas iekaisums un pūtītes rodas tāpēc, ka netiek ievērota personīgā higiēna, taču tā nav taisnība. Drīzāk ir otrādi, proti, ādu var sakairināt tieši pārmērīga ādas tīrīšana ar agresīviem tīrīšanas līdzekļiem.

Aknes parādīšanos ietekmē arī ģenētiskie faktori. Ja abiem vecākiem ir bijusi akne, ir daudz lielāka varbūtība, ka arī bērniem būs akne.

Ja vienam vai abiem vecākiem ir bijusi pieaugušo akne, ir ļoti iespējams, ka pieaugušo akne būs arī bērniem.

Konsultējoties ar ārstu par ādas problēmām, vienmēr pastāstiet par medikamentiem, kurus lietojat.

Medikamenti. Ir zināms, ka atsevišķu medikamentu, piemēram, steroīdu un litija preparātu, lietošana dažiem cilvēkiem izraisa akni.

Joprojām pastāv daudzi mīti par akni, kuros „vaina” bieži vien tiek uzvelta cilvēkiem, kuriem ir šī ādas slimība. Piemēram, tiek uzskatīts, ka akne ir lipīga un to izraisa netīrība, higiēnas neievērošana vai neveselīgs uzturs. Šie mīti nav patiesi, un tie var radīt nevajadzīgu stresu cilvēkiem, kuriem ir akne un kuriem, iespējams, jau tāpat trūkst pašapziņas un pašpārliecinātības. Dermatologi prot atšķirt faktus no izdomājumiem.

Uzziniet vairāk par medikamentozu aknes ārstēšanu.
Uzziniet vairāk par nemedikamentozu aknes ārstēšanu.

Veicinošie Faktori

Būtiskākie faktori, kas veicina akni

Cukuru saturošu pārtikas produktu lietošana uzturā var saasināt aknes simptomus.

Lai gan turpmāk minētie faktori neizraisa akni, tie var paildzināt vai saasināt aknes simptomus:

  • uzturs, kas satur pārāk daudz noteikta tipa ogļhidrātu (pārāk daudz cukura un balto miltu);
  • pārmērīgs govs piena un piena produktu patēriņš (izņemot sieru);
  • smēķēšana;
  • dekoratīvā kosmētika, kas nosprosto poras;
  • komedogēniski ādas kopšanas līdzekļi.
Neatkarīgi no ādas stāvokļa ir ļoti svarīgi katru dienu rūpīgi kopt ādu, izmantojot piemērotus līdzekļus.

Ir jāievēro arī daži vispārīgi noteikumi.

  • Mazgājieties remdenā ūdenī un lietojiet piemērotus tīrīšanas līdzekļus (pārāk karsts vai pārāk auksts ūdens var saasināt aknes simptomus).
  • Ļaujiet pūtītēm sadzīt pašām (pūtīšu izspiešana var pasliktināt ādas stāvokli un atstāt rētas).
  • Lietojiet tikai tādus ādas kopšanas līdzekļus, kas nav komedogēniski.
  • Lietojiet tikai tādu dekoratīvo kosmētiku, kas nav komedogēniska.
  • Pirms gulētiešanas rūpīgi notīriet dekoratīvo kosmētiku.

Attention

Ir ļoti svarīgi jau agrīnā slimības stadijā konsultēties ar dermatologu un darīt to arī tad, ja simptomi nav īpaši izteikti, jo efektīva ārstēšana var novērst slimības saasināšanos un iespējamās sekas, piemēram, paliekošu rētu veidošanos.

Risinājumi

Aknes simptomu novēršana

Lai gan nav līdzekļa, kas ļautu „izārstēt” taukainu ādu ar tendenci uz akni, medikamentoza un nemedikamentoza ārstēšana var būt ļoti efektīva un palīdzēt novērst jaunu pūtīšu un rētu veidošanos.

Atkarībā no simptomu smaguma cilvēki, kuriem ir akne, var ievērot īpašu ādas attīrīšanas un kopšanas režīmu, piemēram, izmantojot Eucerin DermoPURIFYER sērijas līdzekļus, vai arī ārsts viņiem var izrakstīt medikamentus aknes ārstēšanai, piemēram, retinoīdus vai perorālās antibiotikas. Ādas kopšanu un medikamentozo ārstēšanu var arī apvienot. Daži medikamenti var sausināt ādu. Šo blakusiedarbību var mazināt, papildus lietojot mitrinošus līdzekļus.

Ikdienā rūpējoties par ādu, būtu jālieto arī piemēroti saules aizsardzības līdzekļi, kas ir īpaši izstrādāti taukainai ādai ar tendenci uz akni, piemēram, Eucerin Sun Oil Control Dry Touch želejkrēms ar SPF 50+. Šie saules aizsardzības līdzekļi ne tikai filtrē kaitīgo UVA un UVB starojumu, bet arī nodrošina bioloģisku šūnu aizsardzību, turklāt tajos ir izmantota unikāla Oil Control tehnoloģija ar sebumu regulējošo L-karnitīnu un lipīdus absorbējošiem pigmentiem.

 

 

 

Uzziniet vairāk par medikamentozu aknes ārstēšanu.
Uzziniet vairāk par nemedikamentozu aknes ārstēšanu.
Uzziniet vairāk par Eucerin DermoPURIFYER sēriju.
Uzziniet vairāk par sejas ādas aizsardzību pret sauli.