Atopiskais dermatīts uz sejas – Iemesli, simptomi un kā vislabāk nomierināt un aprūpēt ādu

5 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Atopiskais dermatīts (saukts arī par ekzēmu) bieži vien saasinās uz sejas ādas. Šis raksts izskaidro, kā atpazīt simptomus, apskata iespējamos iemeslus un ierosinātājus, un sniedz padomus, kā rūpēties par atopisku ādu ikdienā, kā to mitrināt un nomierināt saasinājumu laikā.

 

Kādi ir sejas atopiska dermatīta simptomi?

Atopiska dermatīta simptomi uz sejas ir līdzīgi atopiska dermatīta simptomiem uz citām ķermeņa daļām: āda ir sausa, sarkana, niezoša un kairināta. Daži cilvēki izjūt arī dedzinošu sajūtu. Ja niezoša āda tiek kasīta, tas pasliktina simptomus un āda var tikt bojāta, inficēta un kļūt biezāka.
Sejas ādas atopiskais dermatīts līdzīgi kā citu ķermeņa daļu atopiskais dermatīts ir ļoti izplatīts zīdaiņiem un bērniem, parasti parādās divu līdz 6 mēnešu vecumā. Vaigi un piere bieži tiek skarti pirmie, bet atopiskais dermatīts var izplatīties citās ķermeņa daļās, bērnam kļūstot vecākam. Lasi vairāk par atopisko dermatītu un mazuļiem, kā arī atopisko dermatītu un bērniem.

Lielai daļai bērnu tas pāriet, kļūstot vecākiem, bet tas var arī turpināties pieaugušā vecumā. Daži pieaugušie saskaras ar sejas ādas atopisko dermatītu, nepiedzīvojuši to bērnībā. Piegušajiem atopiskais dermatīts var parādīties uz skalpa, pieres, vaigiem, aiz ausīm un jutīgā acu zonā. Varat izlasīt vairāk par atopisko dermatītu uz skalpa un atopisko dermatītu uz acu plakstiņiem. Lau uzzinātu vairāk par citām ķermeņa daļām, lasi atopiskais dermatīts uz dažādām ķermeņa daļām.

Simptomi var atšķirties katram cilvēkam, katrā sezonā, pat dienu no dienas un slimībai ir divas fāzes:

  • Saasinājumu jeb akūtā fāze, kad āda ļoti niez un ir kairināta;
  • Mierīgāks periods starp saasinājumiem.

Varat uzzināt vairāk par abām fāzēm, kā arī par ādas aprūpes pielāgošnu katrai fāzei rakstā Izprotot atopisko dermatītu un kā identificēt un tikt galā ar saasinājumiem.

Sejas atopiskais dermatīts ir īpaši nepatīkams, jo tas ir redzams visiem. Kaut arī nav lipīgs, tas var radīt sociālas problēmas bērniem un pieaugušajiem līdz ar zemu pašnovērtējumu. Ir zināms, ka tas ievērojami ietekmē dzīves kvalitāti gan pacientiem, gan viņu tuviniekiem.Lasiet vairāk par to rakstā Kā atopiskais dermatīts ietekmē miega un dzīves kvalitāti. Atopiskais dermatīts nav vienīgais dermatīta veids, kas var skart tevi vai tava bērna seju. Citi veidi:

  • Seborejiskais dermatīts: līdzīgi simptomi, bet āda niez reti. Lasi vairāk par seborejisko dermatītu.
  • Kontaktdermatīts: alerģiska reakcija, sejai nonākot kontaktā ar, piemēram, dekoratīvo kosmētiku (kaut arī kosmētika var izraisīt sejas atopiska dermatīta simptomus).
  • Viegls, jutīgas ādas dermatīts: kad sejas āda reaģē uz sauli. Saule var izraisīt arī atopisko dermatītu, kau arī citiem tā tieši palīdz. Lasi vairāk rakstā Izprotot atopisko dermatītu.

 

Kas veicina/izraisa sejas atopisko dermatītu?

Atopiskais dermatīts ir ģenētiska saslimšana, ko saista ar traucētu ādas barjeras funkciju un vāju imūnsistēmu. Uzziniet vairāk rakstā Izprotot atopisko dermatītu.

Ierosinātāji atšķiras katram cilvēkam, bet tie var būt - klimats, piesārņojums, stress, jutība pret alergēniem un citiem ārējiem agresoriem, piemēram, spēcīgi sejas tīrīšanas līdzekļi vai nepiemēroti kosmētikas līdzekļi. Lasiet vairāk par šo rakstos Atopiskais dermatīts pieaugušajiem, Atopiskais dermatīts un bērni un Atopiskais dermatīts un zīdaiņi.

Atopiska dermatīta simptomi ir arī tā izraisītāji. Kad tava seja niez, to parasti gribas kasīt, tas veicina baktēriju S.Aureus izplatīšanos un ādas inficēšanu. Tas veicina saasinājumus un ādas lielāku niezi, kas tikai pasliktina situāciju un ieved atopiskas ādas nebeidzamā aplī. Uzzini vairāk rakstā Izprotot atopisko dermatītu.

Kāds ir labākais atopiskas sejas ādas kopšanas veids?

Nav vienas atbildes, kā ārstēt atopisko dermatītu, bet ir ieteikumi, lai mazinātu saasinajumus (gan to skaitu, gan stiprumu), paildzinātu laiku starp tiem un nomierinātu ādu saasinājumu laikā.
Efektīvai ārstēšanai svarīga precīza diagnoze, lai tiešām pārliecinātos , ka tev vai bērnam ir atopiskais dermatīts. Varbūt tas ir kāds cits no sejas dermatītiem. Sazinies ar ārstu, kas tev sniegs padomu un ieteiks vispiemērotāko sejas kopšanas līdzekli. Ja tev ir atopiskais dermatīts, tad sekojošie soļi palīdzēs:

Maziniet vai izvairieties no kairinātājiem

Saredzot potenciālus kairinātājus, mēģinot no tiem izvairīties vai ierobežot tos, ir viena no svarīgākajām lietām, lai mazinātu saasinājumus. Uzziniet vairāk šeit Izprotot atopisko dermatītu

Regulāra mitrināšana

Primārais mērķis, rūpējoties par atopisku sejas ādu, ir pagarināt laiku starp saasinājumiem un šeit regulāra mitrināšana ir ļoti būtiska. Izvēlies mitrinātājus (saukti arī par emoljentiem), kuru sastāvā ir:

Īpaša aprūpe saasinājumu laikā
Eucerin Atopi Control sejas krēms var tikt izmantots arī saasinājumu laikā, bet iespējams jūsu sejai būs nepieciešama īpāša aprūpe, lai atvieglotu niezi un mazinātu apsārtumu un kairinājumu. Eucerin AtopiControl akūtas aprūpes krēms (ar antibakteriālas iedarbības dekandiolu un atsvaidzinošu mentoksipropandiolu) ir īpaši piemērots, lai sniegtu ādai aprūpi, kas tik lōti nepieciešama saasinājumu laikā.
Abus produktus var lietot līdz ar medikamentozu terapiju, kas pbieži palīdz nomākt smagākus simptomus. Uzzniet vairāk par tiem rakstā Identificējot un tiekot galā ar saasinājumiem.

 

Maiga attīrīšana
Spēcīgi attīrītāji var kairināt sejas ādu, tāpēc izvēlies maigu sejas attīrīšanas līdzekli. Ja tev patīk noskalot līdzekli ar ūdeni, pārliecinies, ka ūdens nav pārāk karsts, jo tas var veicināt turpmāku izžūšanu.
Aizsardzība no saules
Daži cilvēki novēro, ka nedaudz saules gaismas palīdz cīņā ar simptomiem, citi tomēr saka, ka tas tikai pasliktina situāciju. Lai kā būtu, sniedz ādai nepieciešamo aizsardzību, lietojot produktus, kas ir pierādīti kā piemēroti atopiskai sejas ādai. Lasi vairāk par saules aizsardzības nozīmi rakstā āda un saule.
Dekoratīvā kosmētika
Izvēlies produktus bez smaržvielām un ideāli, ja pieradīts, ka tie piemēroti jutīgai ādai. Noteikti noņem kosmētiku pilnībā pirms gulētiešanas.
Uzzini vairāk par atopiskas ādas aprūpi rakstos kā rūpēties par jaunu atopisku ādu un kā rūpēties par pieaugušā atopisku ādu.