Sausa ķermeņa āda – Cēloņi, simptomi un risinājumi

10 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Āda ir viens no svarīgākajiem orgāniem. Āda nosaka mūsu izskatu, sniedz mums taustes sajūtu, regulē ķermeņa temperatūru un aizsargā organismu no infekcijām. Tomēr tad, kad āda zaudē mitrumu un kļūst raupja, savilkta, zvīņaina, niezoša un sāpīga, tā vairs nespēj pienācīgi pildīt savas funkcijas. Pasliktinās tauste, palielinās saules radīto ādas bojājumu un priekšlaicīgas novecošanās risks, un āda ir uzņēmīgāka pret infekcijām. Ādas kopšana, izmantojot līdzekļus, kas ir paredzēti sausas ādas kopšanai, var mazināt simptomus un uzlabot ādas vispārējo stāvokli.

Pazīmes Un Simptomi

Sausa ķermeņa āda ir ļoti izplatīta problēma.

Sausa āda ir viens no galvenajiem iemesliem, kuru dēļ cilvēki vēršas pie ārsta: vairāk nekā 40% dermatologa apmeklējumu ir saistīti ar ādas sausumu. Sausa āda var parādīties jebkurā ķermeņa daļā, tomēr parasti tā parādās uz rokām, pēdām, apakšstilbiem un citās vietās, kas biežāk ir pakļautas tādu ārējo faktoru iedarbībai, kas var pasliktināt ādas stāvokli, piemēram, aukstumam. Arī sausa sejas āda ir bieži sastopama problēma.

Sausa āda nespēj regulēt mitruma līmeni.
Dažādi iekšēji un ārēji faktori var izjaukt ādas dabīgo mitruma līdzsvaru un padarīt ādu ļoti sausu.

Ja ķermeņa āda kļūst īpaši sausa, tā var šķist savilkta, kļūt raupja, zvīņaina un plēkšņaina un niezēt. Āda var saplaisāt. Tas, ka šos simptomus ir izraisījis ādas sausums, ne vienmēr ir acīmredzami.

Sausa āda

Sausa āda var būt raupja un savilkta.

Ļoti sausa āda

Ādai zaudējot arvien vairāk mitruma, tā kļūst arvien raupjāka un var kļūt zvīņaina. Āda var sākt niezēt.

Īpaši sausa āda

Ādas stāvoklim arvien pasliktinoties (tas var notikt arī neefektīvas ādas aprūpes dēļ), āda kļūst īpaši raupja, zvīņaina un plēkšņaina. Šajā stadijā nieze var kļūt īpaši spēcīga.

Ķermeņa daļas, kur ir sausa āda

Roku āda var zaudēt mitrumu biežas mazgāšanas dēļ.

Sausa āda var parādīties jebkurā ķermeņa daļā, tomēr visbiežāk tā parādās uz rokām, pēdām, elkoņiem, ceļgaliem un apakšstilbiem. Sausa pēdu āda ir īpaši izplatīta problēma, un tās dēļ bieži plaisā papēži. Ja plaisas ir dziļas, tās var iekaist un radīt sāpes.

Jutīga āda

Ja ķermeņa āda ir sausa, tā bieži vien ir arī jutīga, taču ādas jutīgums ne vienmēr ir saistīts ar to, ka āda ir sausa. Dažu cilvēku āda ir jutīga arī tad, ja tā ir pienācīgi mitrināta. Cilvēkiem, kuriem ir sausa vai jutīga āda (vai sausa un jutīga āda), būtu jāvairās no ādas kopšanas līdzekļiem, kas satur kairinošas sastāvdaļas, piemēram, smaržvielas un krāsvielas. Tāpat ir jāpārliecinās, vai ir pārbaudīta un pierādīta attiecīgā kopšanas līdzekļa saderība ar jutīgu ādu.

Sausa āda un slimības

Tādu ādas slimību gadījumā kā atopiskais dermatīts un psoriāze āda var būt apsārtusi un plēkšņaina un ļoti niezēt.

Ādas sausums var būt saistīts arī ar vairākām slimībām.

 • Kseroze ir patoloģisks ādas sausums, ko var izraisīt dažādas pamatslimības. Vārds „kseroze” ir cēlies no grieķu valodas vārdiem „xero” (sauss) un „osis” (slimība).
 • Keratoze (Keratosis Pilaris) ir ļoti izplatīta problēma, kas ir saistīta ar sausu ādu. To izraisa keratīna pārmērīga uzkrāšanās matu folikulos. Keratozes gadījumā ādu klāj daudzi mazi balti vai sārti punktiņi un āda šķiet raupja un nelīdzena. Visbiežāk keratozes pazīmes parādās augšdelma mugurpusē.
 • Ar ādas sausumu ir saistīts arī atopiskais dermatīts un psoriāze. Šajos gadījumos āda parasti ir apsārtusi, lobās un ļoti niez.
 • Sausas ādas risku var palielināt arī vielmaiņas slimības, piemēram, cukura diabēts un nieru slimība.

Svarīgi

Ādas veselības tests var būt noderīgs diagnostikas instruments, ja vēlaties iegūt papildu informāciju, lai noteiktu konkrētas ādas problēmas iespējamos cēloņus un ārstēšanas iespējas.
Ja simptomi Jūs satrauc, rada šaubas vai kļūst arvien izteiktāki, iesakām doties uz konsultāciju pie ārsta vai dermatologa.

Cēloņi un izraisošie faktori

Sausas ķermeņa ādas cēloņi

Ķermeņa ādas sausumu var izraisīt un veicināt ļoti daudzi faktori, sākot ar apkārtējās vides ietekmi un nepareizu ādas kopšanu un beidzot ar tādām medicīniskām problēmām kā atopiskais dermatīts, keratoze (Keratosis Pilaris) un psoriāze. Āda ir organisma aizsargbarjera. Tas nozīmē, ka tā ir pakļauta gan iekšēju, gan ārēju faktoru iedarbībai.

Ārējie faktori

Ja ādai trūkst dabīgo mitrinošo faktoru (NMF), kas piesaista ūdeni, tās virsējie slāņi vairs nesaņem pietiekami daudz mitruma.

 • Dažādu ārējo faktoru dēļ āda nespēj pienācīgi pildīt dabīgās aizsargbarjeras funkcijas un tāpēc arvien vairāk zaudē mitrumu.
 • Ādai zaudējot vitāli svarīgos lipīdus, mazinās ādas virskārtas aizsargspējas, āda vairs nespēj piesaistīt mitrumu un attiecīgi kļūst arvien sausāka. 

Ārējie faktori, kas izraisa ādas sausumu

Būtiskākie ārējie faktori, kas izraisa iepriekš minētos procesus, ir apkārtējās vides ietekme un nepareiza ādas kopšana.

Pārmērīga UV starojuma iedarbība var izraisīt priekšlaicīgu ādas novecošanos un attiecīgi arī ādas sausumu.
Izvairieties no ilgas vannošanās pārāk karstā ūdenī, jo tas var padarīt ādu sausu.
Dažu medikamentu lietošana var izraisīt ādas sausumu. Ja pamanāt ādas stāvokļa izmaiņas, konsultējieties ar ārstu.

Vides faktori

Nepareiza ādas kopšana

 • Bieža mazgāšanās: ja pārāk bieži vai ilgi mazgājaties vannā vai dušā un lietojat karstu ūdeni, āda zaudē lipīdus, kas veido ādas aizsargbarjeru.
 • Nepiemērots ādas kopšanas režīms. Ir svarīgi ievērot ādas kopšanas režīmu un lietot ādas kopšanas līdzekļus, kas ir piemēroti sausai ādai. Sevišķi svarīgi ir nelietot spēcīgas ziepes, kuru dēļ āda zaudē dabīgos lipīdus.

Medikamenti

Sausa āda bieži vien ir medikamentu lietošanas blakusefekts. Plaši izplatīti medikamenti, kuriem ir šāda blakusiedarbība, ir diurētiskie līdzekļi, kas pazemina asinsspiedienu un palielina no organisma izvadītā ūdens daudzumu, kā arī atsevišķas antibiotikas un perorālie līdzekļi aknes ārstēšanai. Vienmēr konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu, ja baidāties, ka konkrēto zāļu lietošana varētu izraisīt ādas sausumu.

Iekšējie faktori

Ģenētiskie faktori

Ādas mitruma līmeni ietekmē arī ģenētiskie faktori. Dažiem cilvēkiem ir taukaina, bet citiem – sausa āda. Lai gan bērniem ne vienmēr ir tāds pats ādas tips kā viņu vecākiem, tā ir iedzimta īpašība. Arī vairākas ādas slimības, piemēram, atopiskais dermatīts, diabēts, ihtioze, keratoze (Keratosis Pilaris) un psoriāze, bieži vien ir iedzimtas.

Grūtniecības laikā āda var kļūt sausa un var parādīties nieze.
Līdzsvarotam uzturam, kas satur daudz vitamīnu un barības vielu, ir ļoti liela nozīme, un tas palīdz rūpēties par ādas veselību.

Hormonālās izmaiņas

Atsevišķu hormonu, jo īpaši estrogēna un testosterona, līmeņa izmaiņas var ietekmēt ādas mitrumu un lipīdu līmeni. Sievietēm šī sakarība ir īpaši jūtama pēc menopauzes, kad, samazinoties izstrādātā estrogēna daudzumam, āda kļūst sausāka.

Arī grūtniecības laikā āda hormonālo izmaiņu dēļ var kļūt sausāka.

Uzturs

Lai āda pienācīgi pildītu savas funkcijas, tai tāpat kā jebkuram citam orgānam ir nepieciešama virkne svarīgu barības vielu. Cita starpā ādai ir nepieciešamas arī nepiesātinātās taukskābes un vitamīni. Ja ādai trūkst kaut viena no šīm barības vielām, tā var kļūt sausa.

Vecums

Ādai novecojot, iekšējie procesi palēninās un samazinās saražoto lipīdu daudzums. Samazinās arī ūdens daudzums ādā un ādas spēja aizturēt mitrumu. Šo iemeslu dēļ āda kļūst sausāka, kas savukārt paātrina ādas novecošanos un veicina sīko grumbiņu un arī dziļāku grumbu veidošanos. Uzziniet vairāk par novecošanas izraisītu ādas sausumu.

Veicinošie Faktori

Papildu faktori, kuru dēļ ķermeņa āda var kļūt sausāka

Sausas ādas stāvokli un simptomu smagumu var ietekmēt arī vairāki papildu faktori. Apzinoties to, ka šādi papildu faktori pastāv, Jums būs vieglāk no tiem izvairīties un tādējādi mazināt to ietekmi. 

Piemērotākais brīdis ādas mitrināšanai ir tad, kad āda ir tīra un nedaudz mitra, piemēram, pēc mazgāšanās vannā vai dušā.
Vienmēr izvēlieties saules aizsardzības līdzekļus ar augstu SPF.

Neefektīva ādas kopšana

Ja sausa āda netiek pienācīgi kopta, tā var kļūt arvien sausāka un attiecīgi var pasliktināties arī ādas vispārējais stāvoklis.

Saules iedarbība

Lai pasargātu sausu ādu no saules iedarbības, ir svarīgi lietot saules aizsardzības līdzekļus ar atbilstošu saules aizsardzības faktoru (SPF). Izvēlieties aizsardzības līdzekli, kas mitrina ādu, un pārliecinieties, ka tas nesatur kairinošas smaržvielas un krāsvielas, jo sausa āda ir vairāk pakļauta kairinājumiem nekā vesela āda.

Arodrisks

Sausas ādas risku var palielināt arī darba apstākļi, kādos strādā atsevišķu profesiju pārstāvji. Parasti tās ir profesijas, kurās strādājošie ir pakļauti ādas sausumu izraisošu faktoru iedarbībai, piemēram, strādājot karstumā vai aukstumā (zemnieki, zvejnieki), bieži izmantojot tīrīšanas līdzekļus (ārsti, medmāsas, frizieri) vai saskaroties ar ķīmiskām vielām (mehāniķi, apkopēji).

Dažu profesiju pārstāvji, piemēram, frizieri, darbā saskaras ar mitrumu un ķīmiskām vielām, kuru dēļ roku āda var kļūt sausa.

Organisma atūdeņošanās

Āda saņem mitrumu no organisma, tāpēc ādas stāvoklis ir atkarīgs no organisma ūdens rezervēm. Ja organisms ir atūdeņojies, āda saņem mazāku ūdens daudzumu un var kļūt sausāka. Gados vecākiem cilvēkiem ir lielāka nosliece uz organisma atūdeņošanos, jo novecojot samazinās slāpju sajūta.

Smēķēšana

Cigaretes satur daudz toksīnu, tostarp nikotīnu, kas var traucēt asinsriti un palēnināt ādas vielmaiņas procesus, un tādējādi izraisīt ādas sausumu.

Risinājumi

Sausas ķermeņa ādas kopšana

Ādas sausumu izraisa ādas aizsargbarjeras bojājumi. Novājinātās aizsargbarjeras dēļ āda zaudē dabīgos mitrinošos faktorus (NMF), kas savukārt samazina ādas spēju piesaistīt ūdeni. Sausai ādai ir nepieciešams tāds kopšanas režīms, kas palīdz novērst turpmākus ādas aizsargbarjeras bojājumus un atjauno zaudētos dabīgos mitrinošos faktorus (NMF).

Ļoti sausas un īpaši sausas ādas kopšanai, tostarp gadījumos, kad ādas sausums ir saistīts ar atopisko dermatītu, diabētu vai psoriāzi, ir jāizmanto simptomu smagumam atbilstoši kopšanas līdzekļi. Izvēloties līdzekļus mazuļa vai bērna ādas kopšanai, vienmēr pārliecinieties, vai to lietošanai nav noteikti vecuma ierobežojumi, vai arī konsultējieties ar ārstu vai farmaceitu.

Ieteikumi, kā pareizi kopt sausu ķermeņa ādu

Pēc mazgāšanās nevis noberziet ādu ar dvieli, bet to viegli nosusiniet. Nedaudz mitra āda labāk uzsūc mitrinošos līdzekļus.
Lai āda nezaudētu mitrumu, regulāri lietojiet mitrinošus līdzekļus.

Sausas ķermeņa ādas attīrīšana

Ādas sausumu visbiežāk izraisa ādas dabīgās aizsargbarjeras bojājumi. Sārmaini tīrīšanas līdzekļi var bojāt ādas aizsargslāni, tāpēc ir svarīgi izvēlēties maigus tīrīšanas līdzekļus, kas nostiprina ādu. Arī papildu dabīgie mitrinošie faktori (NMF), piemēram, urea, palīdz atjaunot ādas mitruma līmeni.

Eucerin UreaRepair PLUS dušas želeja ar 5% urea ir ļoti maigs un efektīvs tīrīšanas līdzeklis, kas ir īpaši piemērots sausai un ļoti sausai ķermeņa ādai. Tas maigi attīra ādu, to nesausinot, un satur papildu mitrinošos faktorus. Šo tīrīšanas līdzekli var lietot arī tad, ja ādas sausums ir saistīts ar atopisko dermatītu vai psoriāzi. Tas ir piemērots arī intīmai higiēnai.

Sausas ķermeņa ādas mitrināšana

Sausas ādas mitrināšanai paredzēto līdzekļu svarīgākais uzdevums ir atjaunot mitruma līmeni ādas virsējā slānī. Urea, laktāts un citi dabīgie mitrinošie faktori (NMF) piesaista mitrumu raga slānī (t. i., ādas virsējā slānī). Ļoti sausas un raupjas ādas gadījumā ieteicamā urea koncentrācija parasti ir 5%. Ja āda ir īpaši sausa, raupja, zvīņaina, plēkšņaina un niezoša, urea koncentrācija ir jāpalielina līdz 10%.

Eucerin UreaRepair ORIGINAL un Eucerin UreaRepair PLUS sērija sausas ādas kopšanai ietver krēmus, ķermeņa losjonus, roku krēmu, krēmu pēdu kopšanai un dušas želeju ar 5% un 10% urea.

Dažās ķermeņa daļās, piemēram, uz elkoņiem, sausa āda parādās biežāk..
Ievērojiet ādas kopšanas režīmu un lietojiet ādas kopšanas līdzekļus, kas ir piemēroti sausai ādai.

Āda var kļūt sausa, raupja un savilkta, ja ir bojāta vai novājināta tās dabīgā aizsargbarjera, kas savukārt notiek tad, ja āda zaudē lipīdus un mitrumu piesaistošās vielas. Eucerin UreaRepair ORIGINAL un Eucerin UreaRepair PLUS sērijas līdzekļi satur dermatoloģiski pārbaudītas aktīvās sastāvdaļas, kas palīdz novērst šos trūkumus:

 • tiek atjaunots ūdeni piesaistošo elementu – urea un citu dabīgo mitrinošo faktoru (NMF) – līmenis ādā, kas palīdz nodrošināt optimālu ādas raga slāņa mitrināšanu;
 • keramīds atjauno ādas lipīdu aizsargbarjeru, lai novērstu transepidermālo ūdens zudumu.

Eucerin UreaRepair PLUS ķermeņa losjons ar 5% urea un Eucerin UreaRepair PLUS ķermeņa krēms ar 5% urea ir ideāli piemēroti sausas, raupjas un savilktas ādas ikdienas kopšanai, savukārt Eucerin UreaRepair PLUS ķermeņa losjons ar 10% urea ir ideāli piemērots īpaši sausas, zvīņainas, plēkšņainas un niezošas ādas ikdienas kopšanai. Sērijā ir iekļauti arī īpaši līdzekļi sausas roku un pēdu ādas kopšanai: Eucerin UreaRepair PLUS roku krēms ar 5% urea un Eucerin UreaRepair PLUS krēms pēdām ar 10% urea.

Sausas ķermeņa ādas aizsargāšana no saules iedarbības

Ejot ārā, saules iedarbību ir ieteicams samazināt, valkājot aizsargājošu apģērbu un lietojot saules aizsardzības līdzekļus. Ir svarīgi izvēlēties saules aizsardzības līdzekļus, kas ne tikai aiztur UV starojumu, bet arī satur mitrinošos faktorus. Saules aizsardzības līdzeklis sausai ādai nedrīkstētu saturēt smaržvielas vai krāsvielas, jo sausa āda ātrāk reaģē uz jebkādu kairinājumu. Eucerin saules aizsardzības līdzekļi sausai ādai satur efektīvus UV filtrus un antioksidantu likohalkonu A, lai pasargātu ādu no UV starojuma izraisītās oksidēšanās un priekšlaicīgas novecošanās.

Izvairīšanās no ādas sausumu veicinošiem faktoriem

Papildus rūpīgai ādas attīrīšanai un mitrināšanai turpmākie ieteikumi palīdzēs mazināt sausas ādas radīto diskomfortu un vajadzību ārstēt sausu ādu.

Nelietojiet spēcīgas ziepes, kuru dēļ āda zaudē lipīdus.
Lai āda būtu pienācīgi mitrināta, ir ļoti svarīgi dzert pietiekami daudz ūdens.

 • Izvairieties no sausa gaisa – karstā un aukstā laikā mazāk uzturieties ārpus telpām, savukārt telpās, kurās ir centrālapkure, izmantojiet gaisa mitrinātāju.
 • Pavadiet mazāk laika karstā ūdenī – ilgstošas vannošanās vietā izvēlieties ātri nomazgāties dušā.
 • Mazgājot traukus, uzvelciet cimdus – tā Jūs pasargāsiet rokas no karstā ūdens un agresīvo tīrīšanas līdzekļu iedarbības.
 • Valkājiet apģērbu, kas ir darināts no dabīgiem materiāliem, kuri nekairina ādu, piemēram, no kokvilnas vai zīda. Vilna arī ir dabīgs materiāls, taču tā var kairināt ādu, tāpēc no vilnas apģērbiem būtu jāizvairās.
 • Lietojiet veļas mazgāšanas līdzekli, kas nesatur smaržvielas un krāsvielas, jo šīs vielas pēc veļas mazgāšanas var palikt uz apģērba un kairināt sausu ādu.
 • Lai novērstu ādas kairinājumu, lietojiet kopšanas līdzekļus, kas nesatur smaržvielas, krāsvielas un parabēnus.
 • Dzeriet pietiekami daudz ūdens. Šis ieteikums jo īpaši attiecas uz gados vecākiem cilvēkiem.