Sejas āda ar tendenci uz apsārtumu – Simptomi, cēloņi, izraisošie faktori un iespējamie risinājumi

4 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Daudzi simptomi, kas liecina par hiperjutīgu sejas ādu, nav redzami, tomēr dažiem cilvēkiem, kuriem ir hiperjutīga āda, uz sejas, sevišķi uz vaigiem, T-zonā, uz pieres un zoda, var parādīties apsārtums.

Pazīmes Un Simptomi

Pazīmes un simptomi, kas liecina par sejas ādu ar tendenci uz apsārtumu

Hiperjutīgas ādas aizsargbarjera ir bojāta, tāpēc tā ir īpaši jutīga pret dažādiem ārējiem faktoriem.

Trīs pazīmes, kas liecina par hiperjutīgu ādu, Eucerin tiek dēvētas par hiperjutīgas ādas trīsstūri. Šīs pazīmes ir: bojāta ādas aizsargbarjera, epidermas sensoro šķiedru hiperreaktivitāte un apsārtums, ko bieži vien izraisa iekaisums. Āda ir daudz jutīgāka pret dažādiem ārējiem faktoriem, ko normāla āda parasti panes labi, un šie stresa faktori var izraisīt eritēmu (ādas apsārtumu).

Sejas ādas apsārtumam var būt ļoti dažādi iemesli. Daudzi no tiem (tomēr ne visi) ir saistīti ar hiperjutīgu sejas ādu.

Visļaunākajā gadījumā hiperjutīgas sejas ādas apsārtums, pietvīkums un iekaisums var būt saistīti ar rozāciju – hronisku ādas slimību, kuras simptomi parādās un atkal izzūd atkarībā no slimnieka saskares ar izraisošiem faktoriem.

Ja ādai ir tendence uz kuperozi, parādās durstoša un dedzinoša sajūta un citas sajūtas, par kurām parasti sūdzas cilvēki ar hiperjutīgu ādu. Sejas āda pietvīkst un kļūst sarkana, un uz ādas parādās plīsuši kapilāri. Sejas āda bieži šķiet savilkta un iekaisusi.

Sarkani vaigi var liecināt par saules apdegumu.
Alerģiskas reakcijas bieži vien parādās ne tikai uz sejas, bet arī uz kakla.

  • Pietvīkums – fizioloģisks stāvoklis, kurā seja un citas ķermeņa daļas kļūst sarkanas un kuru var izraisīt dažādi faktori, tostarp medikamentu lietošana, drudzis un stress, kā arī alkohola un garšvielu lietošana.
  • Sarkšana – vieglāka pietvīkuma forma, kas var parādīties ļoti strauji, paplašinoties sejas asinsvadiem. Tas var notikt neveiklās un saspringtās situācijās, kā arī tad, ja āda ir sakarsusi un tai ir nepieciešama atvēsināšana (fizisku aktivitāšu, augstas apkārtējās temperatūras vai menopauzes izraisīto karstuma viļņu dēļ).
  • Saules apdegums – ādas apsārtums un dažreiz arī iekaisums, kas var rasties UV starojuma kaitīgās iedarbības dēļ.
  • Alerģiskas reakcijas – sarkani plankumi, kas var parādīties pēc saskares ar alergēniem.
  • Ievainojumi , infekcijas vai iekaisumi. Fiziskas aktivitātes.

Uzziniet vairāk par hiperjutīgu sejas ādu.

Uzziniet vairāk par rozāciju un ādu ar tendenci uz kuperozi.

Cēloņi Un Izraisošie Faktori

Sejas āda ar tendenci uz apsārtumu: cēloņi un izraisošie faktori

Eritēmu var izraisīt krasas temperatūras svārstības.
Psiholoģiskie faktori, piemēram, stress, var izraisīt hiperjutīgas ādas reakciju.

Eritēmas parādīšanās var būt hiperjutīgas ādas reakcija uz ārēju kairinājumu, piemēram, alergēniem, temperatūras svārstībām vai ķīmiskām vielām. Normālas ādas gadījumā šie faktori, iespējams, neizraisītu nekādu ādas reakciju, taču bojātās aizsargbarjeras un sensoro šķiedru hiperreaktivitātes dēļ hiperjutīga āda ir daudz jutīgāka pret kairinājumu. Normālas ādas apsārtums var izzust dažu minūšu laikā, bet hiperjutīgas ādas gadījumā apsārtums saglabājas daudz ilgāk – vairākas stundas, dienas vai pat mēnešus.

Dažkārt par ādas hiperjutīgumu neliecina nekādas ārējas pazīmes, lai gan cilvēki, kuriem ir hiperjutīga āda, sūdzas par nepatīkamām sajūtām, kas citā starpā tiek aprakstītas arī kā durstoša vai dedzinoša sajūta. Tomēr apkārtējās vides faktori (karstums, aukstums, vējš utt.), psiholoģiskie faktori (dusmas, stress, spēcīgas emocijas utt.), ārējie faktori (saskare ar ķīmiskām vielām, tīrīšanas līdzekļiem, smaržām utt.), hormonālie faktori (menstruālais cikls) un mehāniskie faktori (spiediens uz ādu) var ietekmēt ādas stāvokli, kairināt sensorās šķiedras un izraisīt ādas apsārtumu.

Veicinošie faktori

Citi veicinošie faktori

Ja bērnībā ir piedzīvoti saules apdegumi, pieaugušā vecumā saules starojums var izraisīt ādas apsārtumu.
Cilvēkiem ar hiperjutīgu ādu piesārņojums un automašīnu izplūdes gāzes var izraisīt eritēmu.

Sejas apsārtumu var veicināt arī citi faktori, proti, vecums, ģenētiskais mantojums, hormonālās izmaiņas, ādas sausums, etniskā piederība, ādas pigmentācija, iepriekšējās saslimšanas un ieradumi. Piemēram, saskaņā ar ziņojumu, kas publicēts specializētajā žurnālā International Journal of Dermatology*, vairums respondentu, kuriem ir „jutīga” vai „ļoti jutīga” āda un kuru āda pēc atrašanās saulē ātri kļūst sarkana, bērnībā ir piedzīvojuši saules apdegumus. Tas varētu būt saistīts ar ādas fototipu, jo jutīga āda parasti ir cilvēkiem ar gaišu ādu.

Palielinoties piesārņojuma koncentrācijai, jo īpaši pilsētvidē, palielinās arī to cilvēku skaits, kuriem ir hiperjutīga sejas āda. Ādas aizsargbarjera nepārtraukti ir pakļauta agresīvām vielām, kas atrodas gaisā, un epidermas sensorās šķiedras tiek nepārtraukti kairinātas, tāpēc āda pamazām zaudē savas aizsargspējas.

Arvien biežāk cilvēkiem ir dažādas alerģiskas reakcijas, kas hiperjutīgas ādas gadījumos palielina ādas apsārtuma risku.

* International Journal of Dermatology 2011, 50, 961.–967. lpp.

Risinājumi

Āda ar tendenci uz apsārtumu: iespējamie risinājumi

Īpaši piemērota, efektīva ādas kopšana var nomierināt hiperjutīgu ādu.
Zaļie maskējošie pigmenti nomaskē ādas apsārtumu.

Profilakse vienmēr ir labāka nekā ārstēšana, tāpēc vislabāk būtu izvairīties no visiem zināmajiem izraisošajiem faktoriem. Tomēr tas ne vienmēr ir iespējams, tāpēc ir svarīgi lietot piemērotus ādas kopšanas līdzekļus, lai atjaunotu un aizsargātu bojāto ādas aizsargbarjeru. Lai samazinātu nesaderības vai alerģiskas reakcijas risku, lietojiet „tīrus” vai „0%” līdzekļus, kas satur ierobežotu sastāvdaļu skaitu un nesatur potenciāli kairinošas vielas, piemēram, smaržvielas vai spirtu. Izvēlieties ādas kopšanas līdzekļus ar videi draudzīgu iepakojumu.

Eucerin ādas kopšanas līdzekļi hiperjutīgas ādas kopšanai satur unikālu aktīvo sastāvdaļu SymSitive*, kas būtībā darbojas kā jutīguma regulētājs un palīdz novērst ādas hiperreaktivitātes cēloņus, tādējādi nekavējoties mazinot nepatīkamās sajūtas. Regulāri lietoti, Eucerin ādas kopšanas līdzekļi hiperjutīgas ādas kopšanai palielina ādas noturību pret iekšējiem un ārējiem stresa faktoriem un nodrošina ādai ilgstošu komfortu.

Eucerin AntiREDNESS sērijas līdzekļi satur likohalkonu A – dabīgu antioksidantu un pretiekaisuma līdzekli, kas ātri mazina apsārtumu un nomierina iekaisušu ādu.

Eucerin AntiREDNESS maskējošais dienas krēms ar SPF 25 satur arī zaļos maskējošos pigmentus, kas palīdz nekavējoties nomaskēt ādas apsārtumu un izlīdzināt ādas toni.

* Symrise AG (Vācija) reģ. preču zīme