Novecošanās pazīmes – Jutīga, nobriedusi āda

5 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Sākoties ādas novecošanās procesam, sāk mainīties arī ādas struktūra. Šīs pārmaiņas ietekmē ādas stāvokli un izskatu.

Dabīgās vielas, kas padara ādu tvirtu un piešķir tai jauneklīgu izskatu, pamazām noārdās, tāpēc var parādīties sīkas krunciņas un grumbas. Ādas iekšējai struktūrai kļūstot arvien vājākai, var samazināties ādas apjoms vai ādas blīvums. Turklāt āda var kļūt jutīgāka.

Pazīmes un simptomi

PAZĪMES, KAS LIECINA PAR JUTĪGU, NOBRIEDUŠU ĀDU

Par jutīgu sejas ādu var liecināt dažādas pazīmes un simptomi. Pastiprināta ādas jutība var izraisīt niezi, savilktas ādas sajūtu vai izsitumus.

Turklāt jau no 25 gadu vecuma sāk parādīties arī pirmās redzamās ādas novecošanās pazīmes. Ārēji vispamanāmākās novecošanās pazīmes ir sīku krunciņu un grumbu parādīšanās, kā arī ādas apjoma un blīvuma samazināšanās. Tomēr ne visas pārmaiņas var saskatīt. Jutīgas, nobriedušas ādas gadījumā būtiskākās pārmaiņas ir saistītas ar ādas sajūtām.

Ādas novecošanās ietekmē visus ādas slāņus.

Pēc 25 gadu vecuma kolagēna daudzuma ikgadējā samazināšanās un elastīna līmeņa pazemināšanās pamazām izjauc ādas saistaudu struktūru.
Samazinoties lipīdus saturošajām taukšūnām, var veidoties grumbas, piemēram, ap degunu un muti.

1. Epidermas slāņi

Šūnas atjaunojas lēnāk un samazinās saražoto lipīdu daudzums uz ādas, tāpēc āda var kļūt raupja un sausa. Epidermai novecojot, tā kļūst jutīgāka pret UV starojumu. Āda sliktāk dzīst. Pasliktinoties ādas imūnaizsardzībai, tā var kļūt uzņēmīgāka pret infekcijām un brūču sadziedēšana var prasīt ilgāku laiku. Āda var zaudēt pretošanās spējas un biežāk iekaist.

2. Dermas slāņi

Jau no 25 gadu vecuma āda katru gadu zaudē 1% kolagēna, kas ir viens no ādas „stūrakmeņiem”. Kolagēna un arī elastīna daudzuma samazināšanās izjauc ādas saistaudu struktūru. Līdz ar to mainās arī ādas struktūra un var parādīties grumbas. Āda zaudē elastību, tāpēc tā ir vieglāk ievainojama un biežāk parādās plīsuši kapilāri. Pasliktinās ādas apasiņošana. Tas nozīmē, ka ādas virsējais slānis vairs nesaņem tik daudz barības vielu un skābekļa. Āda pamazām zaudē veselīgo sārtumu un mirdzumu, kas ir raksturīgs jauneklīgai ādai.

Redzamas un jūtamas pazīmes, kas liecina par jutīgu, nobriedušu ādu

Nenovēršamos novecošanās procesus paātrina hialuronskābes un koenzīma Q10 līmeņa pazemināšanās.
Par jutīgu ādu var liecināt dažādi simptomi, tostarp apsārtums, ādas sausums, savilktas ādas sajūta un pastiprināta jutība pret ārējiem faktoriem.

Sejas āda ir īpaši plāna un jutīga, tāpēc tā ir vieglāk ievainojama un vairāk pakļauta ārējo faktoru izraisītajiem kairinājumiem. Dabīgu un nenovēršamu novecošanās procesu dēļ āda pamazām zaudē spēju efektīvi regulēt mitruma līmeni, atjaunoties un aizsargāties. Āda nespēj pildīt savas aizsargbarjeras funkcijas. Ādas stāvokli vēl vairāk pasliktina tas, ka āda dabīgi zaudē tādas vielas kā hialuronskābe, kuras spēj ādas slāņos piesaistīt mitrumu.

Ja jutīga āda ir sākusi priekšlaicīgi novecot, var parādīties šādi simptomi: 

  • apsārtums; 
  • sausa un raupja āda;
  • sīkas krunciņas un grumbas;
  • savilktas ādas sajūta;
  • pastiprināta jutība pret ārējiem faktoriem.

Cēloņi Un Izraisošie Faktori

KĀDI IR JUTĪGAS, NOBRIEDUŠAS ĀDAS CĒLOŅI?

Jauneklīga āda satur dabīgas vielas pietiekami lielā daudzumā, lai tā spētu efektīvi pildīt savas funkcijas. Ādai novecojot, šo vielu daudzums mainās un attiecīgi mainās arī ādas izskats un sajūtas. Viena no šīm vielām ir koenzīms Q10, kas nodrošina ādās šūnām nepieciešamo enerģiju, lai tās spētu efektīvāk atjaunoties un novērst šūnu bojājumus.

Ja ādai trūkst koenzīma Q10, šūnu atjaunošanās spējas samazinās un āda ir vairāk pakļauta oksidatīvā stresa kaitīgajai iedarbībai. Āda var kļūt jutīga, un var parādīties priekšlaicīgas novecošanās pazīmes, piemēram, āda var kļūt sausa un var parādīties sīkas krunciņas un grumbas.

Veicinošie Faktori

KĀDI FAKTORI IETEKMĒ JUTĪGU, NOBRIEDUŠU ĀDU?

Līdztekus nenovēršamiem, iekšējiem ādas novecošanās procesiem, tostarp ādas šūnu enerģijas līmeņa pakāpeniskam kritumam, ir arī vairāki papildu faktori, kuru dēļ āda var ātrāk novecot un kļūt jutīga.

Oksidatīvais stress

Oksidatīvo stresu var radīt arī saspringts vai haotisks dzīvesveids.

Oksidatīvais stress būtiski ietekmē bioloģiskos procesus, kas paātrina ādas novecošanos. Oksidatīvais stress rodas tad, ja ārēju, ar dzīvesveidu saistītu faktoru vai konkrētu vielu iedarbības dēļ organismā veidojas brīvie radikāļi – nestabilas molekulas, kas bojā ādas šūnu struktūru, novājinot to un veicinot priekšlaicīgas novecošanās ārējo pazīmju parādīšanos, piemēram, grumbu veidošanos, ādas apjoma samazināšanos un ādas blīvuma samazināšanos.

Oksidatīvo stresu var radīt šādi ārēji, ar dzīvesveidu saistīti faktori.

Saules iedarbība

Ādas novecošanās galvenais iemesls ir neaizsargātas ādas pakļaušana UV starojuma kaitīgajai iedarbībai. UV starojuma iedarbība paātrina ādas struktūru veidojošā kolagēna noārdīšanos un var izraisīt iekaisumus un saules apdegumus, kuru dēļ āda var kļūt jutīgāka.

Smēķēšana

Cigaretes satur nikotīnu un ķīmiskas vielas, kas negatīvi ietekmē šūnu veselību un spēju efektīvi darboties.

Risinājumi

JUTĪGAS, NOBRIEDUŠAS ĀDAS KOPŠANA

Galvenās sastāvdaļas

Papildus tam, ka būtu jāvairās no iepriekš minētajiem ārējiem faktoriem, kas ir saistīti ar dzīvesveidu, būtu jāpievērš uzmanība arī vairākām aktīvajām sastāvdaļām, kuru spēja samazināt jutīgas, nobriedušas ādas pazīmes jau ir pierādīta.

  • Koenzīms Q10

Koenzīms Q10 ir dabīga, organismā sastopama viela, kas palīdz šūnām no barības vielām iegūt enerģiju. Ādas kopšanas līdzekļi, kas satur koenzīmu Q10, nostiprina šūnas, nodrošina tām nepieciešamo enerģiju un veicina šūnu atjaunošanos.

Koenzīms Q10 ir spēcīgs antioksidants. Tas ļauj ādai ilgāk saglabāt tvirtumu, palīdzot tai neitralizēt brīvos radikāļus, kas ir izveidojušies apkārtējās vides faktoru, piemēram, UV starojuma un piesārņojuma, ietekmē. Brīvie radikāļi veicina kolagēna un elastīna noārdīšanos, kas savukārt izraisa pirmo novecošanās pazīmju, piemēram, sīku krunciņu un grumbu, parādīšanos.

  • Hialuronskābe

Hialuronskābe ir dabīga viela, ko sintezē ādas saistaudu šūnas. Viena no hialuronskābes pamatfunkcijām ir piesaistīt mitrumu – hialuronskābe spēj piesaistīt ūdens daudzumu, kas līdz pat 30 reizēm pārsniedz tās molekulmasu. Mums novecojot, ādas dabīgā spēja ražot hialuronskābi samazinās, tāpēc sāk veidoties grumbas, kas kļūst arvien dziļākas. Ādas kopšanas līdzekļi, kas satur hialuronskābi, piemēram, Eucerin Hyaluron-Filler sērijas līdzekļi, var mazināt sausuma sajūtu, kas bieži parādās jutīgas, nobriedušas ādas gadījumos.

  • Keramīds 3

Keramīdi ir dabīgi sastopami ādas virsējos slāņos. Tās būtībā ir lipīdu molekulas, kas veido daļu no ādas aizsargbarjeras, kuras uzdevums ir aizturēt mitrumu un novērst kairinātāju iekļūšanu ādā. Ja āda ir sausa, tai bieži vien trūkst keramīdu. Keramīdus saturoši ādas kopšanas līdzekļi var palīdzēt stiprināt ādas aizsargspējas, mazināt ādas sausumu un novērst iekaisuma veidošanos.

Jūtīgas ādas kopšanai ir nepieciešami īpaši ādas kopšanas līdzekļi, kas ir saderīgi ar ādu un to nekairina. Eucerin Q10 ACTIVE sērijas līdzekļiem ir laba saderība pat ar ļoti jutīgu ādu, un to sastāvā esošais koenzīms Q10 palīdz aizkavēt ādas novecošanos.

Eucerin Q10 ACTIVE sērijas ādas kopšanas līdzekļi satur koenzīmu Q10, un ir pierādīts, ka šie līdzekļi efektīvi izlīdzina grumbas un nostiprina nobriedušu ādu. Šie kopšanas līdzekļi ir īpaši izstrādāti jutīgai ādai. Ir pierādīts, ka tie nekairina jutīgu ādu.

Ādas kopšana

Eucerin DermatoCLEAN maigais attīrošais pieniņš ir piemērots jutīgai ādai.

Jutīga, nobriedusi āda ir jākopj ļoti saudzīgi. Tāpēc ir jāievēro īpašs ikdienas sejas ādas kopšanas režīms, kas nekairina ādu un nesaasina jau esošās ādas problēmas. Maigi tīrīšanas līdzekļi, kas nesatur mākslīgas krāsvielas un smaržvielas, piemēram, Eucerin DermatoCLEAN sērijas līdzekļi, var palīdzēt mazināt ādas jutību.

Saistītie raksti

Papildus produkti