Novecošanās pazīmes – Grumbas

7 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Pirmās ārējās pazīmes, kas liecina par ādas vispārējo novecošanos, sāk parādīties aptuveni 25 gadu vecumā. Ādai novecojot, tajā notiekošie procesi palēninās un ādas struktūra kļūst vājāka. Āda pamazām zaudē vielas, kas ir nepieciešamas, lai tā būtu tvirta un gluda. Tas notiek organisma iekšējo novecošanās procesu un ārējo faktoru dēļ.

Viena no pirmajām un pamanāmākajām novecošanās pazīmēm ir sīkās krunciņas un grumbas, kas ar laiku kļūst arvien dziļākas. Pastāv dažādi veidi, kā aizkavēt grumbu veidošanos un padarīt tās mazāk pamanāmas. Daži no šiem paņēmieniem ir invazīvi, bet citi – neinvazīvi. Daži paņēmieni uzreiz uzlabo ādas stāvokli, bet citi ļauj sasniegt ilgstošāku rezultātu.

Pazīmes, Simptomi, Cēloņi Un Izraisošie Faktori

Kur un kāpēc veidojas pirmās sīkās krunciņas un grumbas?

Laika gaitā mainās gan ādas struktūra, gan ādā atrodamās vielas. Šo pārmaiņu dēļ var parādīties sīkas krunciņas un grumbas.
Pirmās redzamās krunciņas un grumbas veidojas ap acīm.

Mums novecojot, āda pamazām zaudē vielas, kas ir nepieciešamas, lai tā būtu gluda. Tas ietver kolagēnu, elastīnu un hialuronskābi. Jauna āda ir gluda un tvirta, jo ādas saistaudu struktūra ir vienmērīga un āda satur daudz kolagēna un elastīna, kas ir ādas struktūras „stūrakmeņi”. Laika gaitā organisma iekšējie novecošanās procesi, kas ir atkarīgi no ģenētiskiem faktoriem, un oksidatīvais stress, ko rada ārējie faktori, piemēram, saules iedarbība, sāk ietekmēt ādas izskatu. „Kolagēna daudzums katru gadu samazinās par 1% un ādas saistaudu struktūra kļūst arvien nevienmērīgāka, tāpēc āda zaudē izturību un parādās sīkas krunciņas un grumbas.”

Sīko krunciņu un grumbu veidošanos veicina vēl kāds būtisks faktors, proti, mums novecojot, samazinās organisma saražotās hialuronskābes daudzums. Hialuronskābe ir saistviela, kas ieskauj ādas šūnas, padara ādu gludu un piešķir tai jauneklīgu izskatu. Samazinoties šīs dabīgās ādas sastāvdaļas daudzumam, āda zaudē apjomu un tvirtumu un daudz ātrāk veidojas sīkas krunciņas un grumbas.

Ādas vispārējā novecošanās veicina ādas apjoma samazināšanos un, novecošanās procesam tupinoties, arī ādas elastības samazināšanos.

Parādās „smieklu krunciņas” un rievas uz pieres un starp uzacīm. Mums novecojot, tās pamazām kļūst izteiktākas, līdz izveidojas dziļas grumbas.
Sīkās krunciņas ap degunu un muti var kļūt dziļākas un pamanāmākas – var parādīties nazolabiālās krokas.

Atšķirībā no ādas apjoma samazināšanās sīko krunciņu un grumbu veidošanās ir viegli pamanāma – uz ādas parādās skaidri saskatāmas līnijas un rievas. Parasti pirmās grumbas parādās noteiktās vietās.

Uz pieres var parādīties horizontālas rievas un dziļas grumbas starp uzacīm. Sākotnēji tās ir tikai „mīmikas krunciņas”, kas daļēji ir saistītas ar sejas izteiksmi un grimasēm. Laika gaitā tās kļūst arvien dziļākas.

Acu ārējos kaktiņos parādās sīkas krunciņas, kas laika gaitā kļūst arvien izteiktākas. Šīs krunciņas, ko mēdz dēvēt arī par „vārnu kājiņām” vai „smieklu krunciņām”, bieži vien parādās pirmās. Tas notiek tāpēc, ka āda ap acīm ir plānāka nekā pārējā sejas āda un attiecīgi vairāk tendēta uz grumbu veidošanos.

No deguna līdz lūpu kaktiņiem sniedzas dziļākas grumbas, kas savieno degunu un muti. Tās ir nazolabiālās krokas. Šo grumbu parādīšanās var būt saistīta ar ādas apjoma samazināšanos, jo tās liecina par ādas atslābšanu.

Laika gaitā sīkas krunciņas parādās uz visas sejas. Tās ir redzamas visu laiku neatkarīgi no sejas izteiksmes vai grimasēm. Mums novecojot un ādai zaudējot elastību, sīkās krunciņas kļūst izteiktākas un to vietā veidojas dziļas grumbas. Šādas grumbas var parādīties jebkurā sejas daļā, tomēr vispamanāmākās ir grumbas ap acīm un tieši zem tām.

Veicinošie Faktori

Kādi faktori ietekmē grumbu veidošanos?

Grumbas ir organisma novecošanās procesa neatņemama sastāvdaļa, taču atsevišķi iekšēji un ārēji faktori var paātrināt grumbu veidošanos. 

Saules iedarbība paātrina ādas novecošanos vairāk nekā jebkurš cits ārējais faktors.

Saules iedarbība

Ja āda tiek pakļauta saules iedarbībai un netiek pienācīgi aizsargāta, UV starojums var paātrināt grumbu veidošanos. Ilgstoša un bieža uzturēšanās saulē negatīvi ietekmē ādā esošo kolagēnu, tāpēc āda zaudē elastību, ādas struktūra kļūst vājāka un ātrāk veidojas grumbas. Uzziniet vairāk par to, kā UVA un UVB starojums paātrina ādas novecošanos.

Smēķēšana

Smēķēšana rada oksidatīvo stresu: brīvie radikāļi bojā ādas struktūru un paātrina vispārējo novecošanās pazīmju, tostarp grumbu, parādīšanos. Turklāt cigaretes satur nikotīnu un ķīmiskas vielas, kas bojā ādas kolagēna un elastīna šķiedras. Tas negatīvi ietekmē ādas izturību un elastību un, iespējams, arī izraisa grumbu veidošanos.

Novecošanas izraisīts ādas sausums

Bieži sastopama ādas novecošanās pazīme ir novecošanas izraisīts ādas sausums. Mums novecojot, āda sliktāk pilda savas funkcijas, tāpēc nobriedusi āda var kļūt sausa un raupja un var parādīties nieze. Cita starpā ādas sausums ir saistīts ar to, ka samazinās ādā saražotās hialuronskābes daudzums. Ādai zaudējot hialuronskābi, ātrāk veidojas dziļas grumbas.

Risinājumi

Rūpes par ādas izskatu

Lai gan ādas novecošanās ir nenovēršama un arī veselīga āda noveco, ir dažas lietas, ko mēs varam darīt, lai vizuāli izlīdzinātu grumbas, aizkavētu grumbu veidošanos un piešķirtu ādai mirdzumu. 

Vienmērīgs ādas tonis piešķir sejai jauneklīgāku izskatu. Lai izlīdzinātu un uzlabotu ādas toni, kā īslaicīgu risinājumu var izmantot dekoratīvo kosmētiku vai tonējošus krēmus ar krāsas pigmentiem. Lai āda izskatītos jaunāka, izvēlieties kosmētikas līdzekli, kas klājas viegli un vienmērīgi un neveido svītras.

Turpmāk alfabētiskā secībā ir norādītas aktīvās sastāvdaļas, kas tiek izmantotas pretnovecošanās līdzekļos, lai aizkavētu grumbu veidošanos un padarītu tās mazāk pamanāmas.

CC krēmi ļauj uzlabot un izlīdzināt ādas toni.
Sieviete uzklāj krēmu uz labā vaigu kaula.
Dažas vielas, piemēram, koenzīms Q10, AHA, pentapeptīdi, hialuronskābe, saponīns, magnolols un arktīns, tiek izmantotas kā pretnovecošanās līdzekļu aktīvās sastāvdaļas.

Alfa-hidroksiskābes (AHA)

Alfa-hidroksiskābēm ir izteikta eksfoliējoša iedarbība. Skābes noārda saites, kas satur kopā sausās un bojātās ādas šūnas, tādējādi atbrīvojot jauno ādu.

Arktīns

Arktīns ir dabiski iegūta aktīvā viela, kas ekstrahēta no dadža augļiem. Tas stimulē novājināto saistaudu atjaunošanos šūnu sieniņās. Arktīns paātrina arī kolagēna atjaunošanās procesu ādas šūnās – gadu gaitā šis process būtiski palēninās. Arktīns ir viena no Eucerin Hyaluron-Filler+Elasticy dienas un nakts krēma galvenajām sastāvdaļām. Šie ādas kopšanas līdzekļi palīdz atjaunot nobriedušas ādas elastību un tvirtumu un samazināt grumbas.

Argāna eļļa

Argāna eļļa, kas ir pazīstama arī kā Argania Spinosa kauliņu eļļa, tiek izspiesta no argāna koka augļu kauliņiem. Tā satur līdz pat 80% neaizstājamo taukskābju (omega-9 un omega-6). Mūsu organismā taukskābes tiek izmantotas, lai ražotu un labotu šūnu membrānas un nostiprinātu ādu, lai tā varētu efektīvi pildīt savas aizsargfunkcijas. Argāna eļļa satur daudz E vitamīna, kas ir spēcīgs antioksidants, un tai piemīt pretiekaisuma iedarbība. Argāna eļļa ir viena no Eucerin Hyaluron-Filler+Elasticy nakts krēma un Eucerin ELASTICITY+FILLER sejas eļļas galvenajām sastāvdaļām. Kopā ar citām šo kopšanas līdzekļu sastāvdaļām tā padara ādu gludu un maigu.

Koenzīms Q10

Koenzīms Q10 stimulē enerģijas ražošanu šūnās.

Hialuronskābe

Hialuronskābe ir viela, kas dabīgi rodas jaunas ādas šūnās un spēj piesaistīt ūdens daudzumu, kas 1000–10 000 reižu pārsniedz tās svaru (t. i., 1–10 litrus ūdens). Mums novecojot, ādas dabīgā spēja ražot hialuronskābi samazinās, tāpēc sāk veidoties grumbas, kas kļūst arvien dziļākas. Hialuronskābe ir Eucerin Hyaluron-Filler sērijas galvenā sastāvdaļa un viena no Eucerin Volume-Filler sērijas līdzekļu un Eucerin Hyaluron-Filler+Elasticy dienas un nakts krēma sastāvdaļām. Hialuronskābe efektīvi palielina ādas apjomu un izlīdzina grumbas.

Magnolols

Magnolols ir koncentrēta aktīvā viela, kas tiek iegūta no magnolijas mizas. Magnolols uzlabo ādas dziļākajos slāņos atrodamo ādas apjomu veidojošo šūnu spēju piesaistīt un ieslēgt lipīdus, tādējādi palielinot šo šūnu lielumu un skaitu (iedarbība ir pierādīta in vitro pētījumos). Magnolols ir viena no Eucerin Volume-Filler sērijas galvenajām sastāvdaļām. Šīs sērijas līdzekļi atjauno sejas aprises, palīdz izlīdzināt grumbas un aizkavē ādas apjoma samazināšanos.

Oligo peptīdi

Oligo peptīdi stimulē un nostiprina dermas kolagēna šķiedru tīklojumu. Ādas struktūras nostiprināšana palīdz aizkavēt grumbu veidošanos. Oligo peptīdi stimulē ādas vielmaiņas procesus, aktivizējot ādas šūnu mijiedarbību. Oligo peptīdi ir viena no Eucerin Hyaluron-Filler+Elasticy sērijas galvenajām sastāvdaļām. Šīs sērijas līdzekļi palīdz novērst ādas apjoma samazināšanos un atjaunot ādas mirdzumu.

Pentapeptīdi

Ādas kopšanas līdzekļi, kas satur pentapeptīdus, veicina kolagēna sintēzi un atjauno ādas struktūru, tādējādi izlīdzinot grumbas.

Saponīns

Bioloģiski aktīvais glicīna saponīns tiek iegūts no sojas. Ir pierādīts, ka tā ir viena no efektīvākajām vielām, kas stimulē dabīgu hialuronskābes sintēzi ādas šūnās. Saponīns iesūcas dziļākajos epidermas slāņos, no kurienes sāk veidoties grumbas, un veicina ādu izlīdzinošās hialuronskābes sintēzi. Šī aktīvā viela ir viena no Eucerin Hyaluron-Filler sērijas galvenajām sastāvdaļām.

Invazīvās procedūras

Pildvielu injekcijas bieži tiek izmantotas, lai izlīdzinātu dziļās nazolabiālās krokas starp degunu un muti.
Invazīvas procedūras drīkst veikt tikai tam piemērotos klīniskos apstākļos.

Pildvielu injekcijas. Šo injekciju mērķis ir izlīdzināt grumbas, palielinot ādas apjomu, visbiežāk ar hialuronskābi.

Medicīniskos pētījumos ir pierādīts, ka atsevišķu hialuronskābi saturošu ādas kopšanas līdzekļu regulāra un ilgstoša lietošana pēc hialuronskābes injekcijām var būtiski pastiprināt injekciju iedarbību, jo sevišķi acu rajonā. Hialuronskābe ir Eucerin Hyaluron-Filler sērijas galvenā aktīvā sastāvdaļa. Klīniskā pētījumā ir pārbaudīta hialuronskābes efektivitāte, lietojot to pēc injekcijām kā papildu ādas kopšanas līdzekli, sevišķi ādai ap acīm, un ir iegūti izmērāmi rezultāti. Uzziniet vairāk par minēto pētījumu.

Botulīna toksīna injekcijas. Šo injekciju iedarbības pamatā ir īslaicīga sejas muskuļu kustību ierobežošana. Botulīna toksīnu visbiežāk injicē pieres ādā un ādā ap acīm. Tas samazina grumbas, kas ir saistītas ar sejas izteiksmi un mīmiku. Toksīna iedarbība pēc dažiem mēnešiem izzūd, tāpēc, lai saglabātu rezultātu, procedūra ir jāatkārto.

Attention

Šīs procedūras drīkst veikt tikai dermatologi vai citi kvalificēti speciālisti tam piemērotos klīniskos apstākļos.

Saistītie raksti