Jutīga āda – Rūpes par iekaisušu ādu

10 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Pastāv ļoti daudzi iemesli, kuru dēļ āda var kļūt jutīga, turklāt tas var notikt jebkurā dzīves posmā no agras bērnības līdz sirmam vecumam. Ja ādas aizsargbarjera ir bojāta un āda ir pakļauta dažādu ārējo kairinātāju, piemēram, baktēriju, ķīmisko vielu un alergēnu, iedarbībai, tā var iekaist. Simptomi, piemēram, apsārtums, ādas zvīņošanās un pietūkums, var parādīties uz sejas, ķermeņa un galvas ādas. Iekaisusī āda var niezēt, tas var traucēt ikdienas gaitām un radīt lielu fizisku diskomfortu. Dažiem cilvēkiem ir nosliece uz šādiem ādas jutīguma „uzliesmojumiem”, bet citus ādas pēkšņās „garastāvokļa svārstības” pārsteidz nesagatavotus. Jutīgas ādas reakcija bieži vien ir neprognozējama un var parādīties jebkurā ķermeņa daļā.

Lai saprastu ādas sūtītos „signālus”, vispirms ir jāsaprot, cik svarīgas mūsu organismam ir ādas dabīgās aizsargspējas, un jānoskaidro, kādi faktori tās var mazināt. Jutīgas ādas reakcija ir neprognozējama, tāpēc daudzos gadījumos efektīvāka ir nevis ārstēšana, bet gan profilakse. Tāpēc galvenais uzdevums ir ņemt vērā un, cik vien iespējams, samazināt ādas jutīguma cēloņus un izraisošos faktorus.

Pazīmes Un Simptomi

Jutīga āda un tās pazīmes

Ādas raga slānis (stratum corneum) ir epidermas virsējais slānis, kas aizsargā organismu no ārējām, organismam svešām vielām.
Veselīgas ādas aizsargbarjera aiztur mitrumu un pasargā dziļākos ādas slāņus no kairinātājiem.

Ādas dabīgā aizsargbarjera neļauj organismā iekļūt baktērijām un kaitīgām vielām, vienlaikus ierobežojot ūdens zudumu un novēršot organisma atūdeņošanos. Šis process nodrošina to, ka āda ir veselīga, pietiekami mitrināta, elastīga un tvirta.

Tomēr ārējie faktori, piemēram, klimatiskie apstākļi, un iekšējie faktori, piemēram, stress, var negatīvi ietekmēt šo procesu, mazinot ādas dabīgās aizsargspējas un padarot ādu sausu un raupju. Ārējie kairinātāji var vēl vairāk pasliktināt ādas stāvokli, un āda var iekaist.

Jutīgas ādas pazīmes

 • Ārējās pazīmes, piemēram, eritēma (izsitumi vai ādas apsārtums), ādas zvīņošanās, pietūkums vai ādas raupjums.
 • Sensorās pazīmes, piemēram, nieze, savilktas ādas sajūta, dedzinoša vai durstoša sajūta.

Šīs pazīmes var parādīties uz sejas, lūpām, rokām, ķermeņa un galvas ādas. Jutīgas ādas pazīmes var parādīties arī tad, ja organismā notiek fiziskas pārmaiņas, neatkarīgi no tā, vai tās ir pārejošas, piemēram, grūtniecība, vai paliekošas, piemēram, organisma novecošanās. Lai gan jutīgai un sausai ādai ir dažas kopīgas īpašības, pastiprināts ādas jutīgums ne vienmēr ir saistīts ar ādas sausumu un tā simptomus ne vienmēr var mazināt, izmantojot sausas ādas kopšanai paredzētos līdzekļus.

Hiperjutīgas ādas pazīmes

Jutīga āda ir cieši saistīta ar hiperjutīgu ādu. Simptomi un izraisošie faktori abos gadījumos ir ļoti līdzīgi. Tomēr hiperjutīgas ādas gadījumā ādas nervu šķiedras ir vēl jutīgākas, tāpēc ādas reakcija var parādīties biežāk vai būt daudz smagāka. Ādas hiperjutīgums nav slimība; tā ir maņu orgānu sajūta, ko izraisa palielināts ādas nervu jutīgums. Cilvēki, kuriem ir hiperjutīga āda, parasti sūdzas par nepatīkamām sajūtām, piemēram, par dedzināšanu, durstošu sajūtu vai niezi. Šie simptomi nav redzami. Vienlaikus var parādīties arī redzamas pazīmes, piemēram, ādas apsārtums vai sausums, taču tā ne vienmēr notiek. Smagākos gadījumos var attīstīties rozācija vai parādīties tendence uz kuperozi. Rozācija ir hroniska iekaisuma slimība, ar kuru slimo līdz pat 10% pieaugušo un kas ir īpaši izplatīta gaišmatainu cilvēku vidū. Rozācijas simptomi ietver eritēmu (ādas apsārtumu), sarkanas pūtītes, paplašinātus asinsvadus un iekaisušas acis.

Attention

Ja nezināt, par kādu ādas problēmu liecina Jūsu novērotie simptomi, ādas veselības tests var palīdzēt rast atbildi. Ja nepieciešams, konsultējieties ar farmaceitu. Lai saņemtu oficiālu diagnozi, konsultējieties ar ārstu vai dermatologu.

Cēloņi Un Izraisošie Faktori

Jutīgas ādas cēloņi – iemesli, kuru dēļ samazinās ādas dabīgās aizsargspējas

Ādas aizsargmehānismi

Epidermas virsējais slānis – raga slānis (stratum corneum) – veido ādas barjeru, kas atdala un pasargā organismu no ārējās pasaules. Raga slānis neļauj organismā iekļūt mikroorganismiem un dažādām vielām, piemēram, ķimikālijām un alergēniem. Tas mazina transepidermālo ūdens zudumu (TEWL), tādējādi pasargājot organismu no atūdeņošanās.

Stabils ādas raga slānis un neskarta hidrolipīdu kārta novērš pārmērīgu ūdens zudumu un kaitīgu vielu iekļūšanu organismā.

Raga slānis atgādina mūri, kas sastāv no „ķieģeļiem” jeb ādas šūnām, kuras nodrošina nepieciešamo stabilitāti, un „javas” jeb epidermas lipīdiem, kuri nodrošina ādas caurlaidību, taču vienlaikus arī satur kopā ādas šūnas. Raga slāni klāj skābes aizsargapvalks, proti, hidrolipīdu kārta. Šī ūdens (hydro) un tauku (lipo) emulsija ir viegli skāba – tās pH vērtība ir 5. Tā:

 • saglabā ādas dabīgo floru un nodrošina atmirušo ādas šūnu nolobīšanos (eksfoliāciju), kas ir ādas atjaunošanās procesa neatņemama sastāvdaļa;
 • neitralizē sārmainas vielas, piemēram, ziepes un parastās virsmaktīvās vielas.

Enzīmi aktivizē ādas dabīgos aizsargmehānismus. Tie nodrošina svarīgās aizsargbarjeras funkcijas, regulē mitruma līmeni un veicina ādas atjaunošanos. Ja enzīmu aktivitāte samazinās vai tiek nomākta, samazinās arī ādas aizsargspējas. Tas nozīmē ne tikai to, ka palielinās transepidermālais ūdens zudums, bet arī to, ka organismā var vieglāk iekļūt dažādi kairinātāji.

Kairinātāji, piemēram, ziepes, var vēl vairāk pasliktināt ādas stāvokli, jo tie paaugstina ādas pH līmeni un palielina ne tikai iekaisuma, bet arī baktēriju, vīrusu un sēnīšu infekciju risku.

Iekšējie faktori, kas izraisa pastiprinātu ādas jutīgumu

Zīdaiņu āda ir plānāka, tāpēc tā ir jutīgāka nekā pieaugušo āda.

 • Zīdaiņu āda ir plānāka nekā pieaugušo āda un tās aizsargspējas vēl nav pilnīgi attīstījušās, tāpēc tā ir daudz jutīgāka pret ķīmisku, fizisku un bakteriālu kairinājumu. Uzziniet vairāk par ādas stāvokli un īpašībām dažādos vecumos.
 • Ādai novecojot, tā pamazām zaudē vielas, kas ir hidrolipīdu kārtas un skābes aizsargapvalka struktūras un normālas darbības neatņemama sastāvdaļa, tāpēc tiek izjaukts ādas dabīgais pH līdzsvars un palielinās ūdens zudumi. Mums novecojot, samazinās arī akvaporīnu daudzums ādā. Akvaporīni ir ādas mitrināšanas kanāli, pa kuriem ādas šūnas saņem ūdeni un glicerīnu, kas ir nepieciešams, lai āda spētu pildīt savas aizsargfunkcijas. Akvaporīnu daudzumam samazinoties, samazinās arī ādas aizsargspējas un palielinās ūdens zudumi. Tāpēc nobriedušai ādai var būt lielāka nosliece uz pastiprinātu jutīgumu.

Stress var radīt hormonālā līdzsvara traucējumus, kas var negatīvi ietekmēt ādas aizsargspējas.

 • Stress vai konkrēti notikumi, piemēram, grūt
 • niecība, menstruālais cikls, pubertāte vai menopauzes iestāšanās, var radīt hormonālā līdzsvara traucējumus. Tas var negatīvi ietekmēt ādas aizsargspējas. 
 • Dažiem cilvēkiem biežāk parādās ādas iekaisumi un pastiprināts ādas jutīgums. Tas ietver cilvēkus, kuriem ir sausa vai bojāta āda, atopiskais dermatīts, akne un ar ādas hiperjutīgumu saistītas slimības, piemēram, rozācija. Visos minētajos gadījumos āda var pastiprināti reaģēt uz jebkuru kairinājumu, piemēram, uz smaržvielām un krāsvielām.
 • Ja nepanesamība un alerģijas pret pārtikas produktiem, piemēram, lipekli, piena produktiem, pārtikas piedevām un olām, netiek diagnosticētas vai pienācīgi ārstētas, tās var izraisīt ādas iekaisumu un izsitumus.
 • Organisma atūdeņošanās pārmērīgas svīšanas vai nepietiekama uzņemtā ūdens daudzuma dēļ var padarīt ādu sausu un pakļaut to nevajadzīgam stresam.

Ārējie faktori, kas izraisa pastiprinātu ādas jutīgumu

Atsevišķu medikamentu lietošana var palielināt ādas jutīgumu, taču parasti tas ir pārejoši.
Dažas ziepes un ādas kopšanas līdzekļi bojā ādas virsmu un izjauc ādas dabīgo pH līdzsvaru.

 • Āda var kļūt jutīgāka sezonālu un klimata pārmaiņu, kā arī temperatūras svārstību dēļ. Aukstā laikā samazinās to vielu sekrēcija, kas ir nepieciešamas, lai uzturētu ādas skābes aizsargapvalku, tāpēc āda zaudē mitrumu. Tādas pašas sekas var radīt arī centrālapkure un gaisa kondicionēšana. Karstā laikā ādas sviedru dziedzeri izdala lielāku sviedru daudzumu. Sviedriem izgarojot, āda zaudē mitrumu un var šķist sausa.
 • Bieži lietojot ziepes un mazgāšanas līdzekļus, kas satur parastās virsmaktīvās vielas, ādas virskārtai var tikt nodarīts būtisks kaitējums, proti, āda var zaudēt aizsargājošo lipīdu slāni un var tikt izjaukts ādas dabīgais pH līdzsvars.
 • Dažas ārstniecības metodes, piemēram, radioterapija un atsevišķu medikamentu lietošana, var īslaicīgi palielināt ādas jutīgumu. Ārstēšanas kursam beidzoties, ādas stāvoklim vajadzētu normalizēties.

Uzziniet vairāk par faktoriem, kas ietekmē ādas stāvokli.

Veicinošie Faktori

Ieradumi, kas var pasliktināt ādas stāvokli

Pārāk bieža mazgāšanās var padarīt ādu sausu, un āda var kļūt jutīgāka.

Mūsdienu sabiedrībā personīgajai higiēnai tiek pievērsta ļoti liela uzmanība, tāpēc cilvēki biežāk mazgājas vannā vai dušā, mazgājas ļoti karstā ūdenī un pēc mazgāšanās noberž ādu ar dvieli. Tādējādi āda var zaudēt dabīgos mitrinošos faktorus un var tikt bojāts ādas virskārtas lipīdu slānis. Tīrīšanas līdzekļi, kas satur parastās virsmaktīvās vielas, ādu ne tikai attīra, bet arī sausina.

Risinājumi

Kā rīkoties, ja ir jutīga āda?

Mainiet ieradumus.

Nedaudz mainot mazgāšanās ieradumus – samazinot ūdens temperatūru un mazgāšanās ilgumu (sevišķi vietās, kur ir ciets ūdens), lietojot dušas eļļas vai mazgāšanas līdzekļus, kas satur saudzīgas virsmaktīvās vielas, un pēc mazgāšanās tikai viegli nosusinot ādu –, Jūs varat palīdzēt atjaunoties ādas aizsargbarjerai.

Nesen veiktā pētījumā par uzturu ir pierādīts, ka uzturs, kas satur daudz antioksidantu un C vitamīna un maz ogļhidrātu un piesātināto tauku, var palīdzēt novājinātai ādai atjaunoties un atveseļoties. Dažkārt var būt lietderīgi pārbaudīt, vai Jums nav alerģija pret noteiktiem pārtikas produktiem vai noteiktu pārtikas produktu nepanesamība. Ja pieļaujat šādu iespēju, konsultējieties ar ārstu vai uztura speciālistu. Ir ļoti svarīgi dzert pietiekami daudz ūdens. Tas jo īpaši attiecas uz gados vecākiem cilvēkiem.

Arī stresa novēršana un mazināšana var palīdzēt samazināt ādas jutīgumu. Ir pierādīts, ka stresu efektīvi samazina regulāras fiziskas aktivitātes un dažādas relaksācijas metodes.

Lai cik vilinoši tas nebūtu, nedrīkst uzskatīt, ka par jutīgu ādu ir jārūpējas tikai saasinājuma laikā. Ieviešot un ievērojot pareizu ādas mitrināšanas režīmu, šādus saasinājumus var pilnīgi vai vismaz daļēji novērst. Jutīgas sejas ādas un jutīgas ķermeņa ādas kopšanas režīms var atšķirties.

Lai nebojātu ādas aizsargbarjeru, pēc mazgāšanās dušā viegli nosusiniet ādu.
Pievērsiet uzmanību tādām aktīvajām sastāvdaļām kā dekspantenols un glicerīns, kas iedarbojas uz ādas dziļākajiem slāņiem.

 • Ikdienas tīrīšanas līdzekļu izvēle

Daudzi tīrīšanas līdzekļi ir tik efektīvi, ka tie atbrīvo ādu ne tikai no netīrumiem, bet arī no aizsargājošās hidrolipīdu kārtas. Izvēloties tīrīšanas līdzekli jutīgas un sausas ķermeņa ādas kopšanai, ir svarīgi izvēlēties līdzekli, kas stiprina ādas aizsargspējas un neļauj ādai zaudēt mitrumu. Eucerin pH5 maigā dušas želeja ir īpaši maigs tīrīšanas līdzeklis, kas ir piemērots arī biežai lietošanai, savukārt Eucerin pH5 dušas želeja jutīgas ādas kopšanai neietekmē ādas dabīgo pH līmeni. Pēc Eucerin pH5 dušas eļļas lietošanas uz ādas paliek plāna aizsargkārtiņa, kas neļauj ādai izžūt. Jutīgas sejas ādas tīrīšanai ir jālieto maigs tīrīšanas līdzeklis, kas nekairina ādu, piemēram, kāds no Eucerin DermatoCLEAN sērijas līdzekļiem.

 • Ikdienas kopšanas līdzekļu izvēle

Izvēloties līdzekļus jutīgas ādas kopšanai, nepietiek ar to vien, ka šie līdzekļi nesatur kairinošas vielas. Ādas kopšanas līdzekļiem ir jāiedarbojas uz ādas dziļākajiem slāņiem, jāveicina ādas dabīgie atjaunošanās procesi un jāstiprina ādas dabīgās aizsargspējas. Lai tas notiktu, ādas kopšanas līdzekļiem ir jāsatur aktīvas sastāvdaļas, piemēram, dabīgas izcelsmes dekspantenols un glicerīns, kas palīdz atjaunot ādas mitruma līmeni. Ideālā gadījumā šie ādas kopšanas līdzekļi satur arī tādas sastāvdaļas kā pH5 citrāta buferšķīdums un tādējādi palīdz atjaunot ādas dabīgo pH līmeni.

Zinātniskos eksperimentos ir pierādīts, ka šīs trīs sastāvdaļas aktivizē un aizsargā ādas enzīmus, palīdz atjaunot ādas dabīgo aizsargbarjeru, veicina ādas mitrināšanu un nostiprina ādas dabīgo aizsardzību pret kairinājumu.

Vēl kāda būtiska sastāvdaļa, kas veicina ādas mitrināšanu, ir gliko-glicerīns. Gliko-glicerīns veicina ādas mitrināšanas kanālu – akvaporīnu – darbību. Ir klīniski pierādīts, ka tas būtiski palielina ādas mitruma līmeni un stiprina ādas dabīgās aizsargspējas.

Eucerin ādas kopšanas līdzekļu sērija jutīgai ādai ir īpaši iedarbīga, jo šie ādas kopšanas līdzekļi satur dekspantenolu, glicerīnu  un pH5 citrāta buferšķīdumu. Sērijā ietilpst šampūns veselīgai galvas ādai, vieglas konsistences sejas un roku krēmi, mitrinoši losjoni ķermeņa ādai un maigs ķermeņa krēms. Šim ķermeņa krēmam ir viegla konsistence, tas nav taukains, ātri iesūcas ādā, un āda pēc krēma lietošanas šķiet samtaini maiga.

Gliko glicerīns ir Eucerin AQUAporin ACTIVE sejas ādas mitrinošo līdzekļu galvenā sastāvdaļa.

Rokas ir pakļautas laika apstākļu ietekmei un tiek bieži mazgātas, tāpēc roku āda var kļūt sausa.

 • Rūpes par roku, sejas un lūpu ādu

Rokas un seja ir visvairāk pakļautas laika apstākļu ietekmei un tiek bieži mazgātas. Tāpēc roku un sejas āda var ātrāk kļūt sausa un pat sasprēgāt. Sausu un bojātu ādu var aizsargāt un mīkstināt, lietojot atbilstošus ādas kopšanas līdzekļus, kad vien tas ir nepieciešams. Eucerin ādas kopšanas līdzekļu sērija jutīgai ādai ietver ļoti maigus tīrīšanas līdzekļus, kas palīdz saglabāt ādas dabīgās aizsargspējas. Arī jutīgu lūpu ādu var pasargāt no UV starojuma un temperatūras svārstībām, lietojot Eucerin Lip Active lūpu balzamu, kas satur ne tikai E un C vitamīnu, bet arī SPF 6. Eucerin Lip Repair lūpu balzams, kas nomierina un atjauno sausas, saplaisājušas lūpas, papildus minētajiem vitamīniem satur arī aktīvās sastāvdaļas bisabololu un dekspantenolu.

Ādas kopšana grūtniecības laikā un rūpes par jaundzimušā ādu

Hormonālo izmaiņu dēļ āda grūtniecības laikā var pēkšņi kļūt ļoti jutīga. Maigas, dabīgas eļļas var palīdzēt mazināt niezi un novērst striju veidošanos. Ādas kopšanas līdzekļi ar E vitamīnu un kvalitatīvām augu eļļām, kas satur linolskābi, piemēram, Eucerin dabīgā eļļa ķermeņa ādas kopšanai, stiprina ādas dabīgās aizsargspējas un uzlabo ādas elastību.

Jaundzimušā āda bieži vien ļoti ātri reaģē uz jebkuru kairinājumu un pat iekaist. Īpaši maigi tīrīšanas līdzekļi, kas nesatur sārmainas vielas, piemēram, Eucerin mazgāšanas līdzeklis un šampūns zīdaiņiem, pasargās mazuļa ādu no izžūšanas. Savukārt Eucerin pH5 dušas želeja ir piemērota visai ģimenei, jo ir pierādīts, ka tai ir ļoti laba saderība ar ādu. Uzziniet vairāk par ādas stāvokli un īpašībām dažādos vecumos.

Attention

Dažkārt jutīga āda var radīt diskomfortu, niezēt un pat sāpēt, kļūt sausa un savilkta. Tādos gadījumos var palīdzēt vannas eļļa. Tā nekavējoties mazina ādas diskomfortu, intensīvi mitrina, mīkstina un nomierina sausu un sakairinātu ādu. Eucerin pH5 vannas eļļa satur maigas virsmaktīvās vielas, kas nemazina ādas enzīmu aktivitāti. Ir pierādīts, ka šī vannas eļļa ir saderīga pat ar jaundzimušo ādu.

Saistītie raksti

Papildus produkti