Hiperpigmentācija - Kas izraisa tumšos plankumus un kā tos mazināt?

6 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

IEMESLI UN VEICINĀTĀJI

Hiperpigmentācija, slimības un medikamenti

Ir zināms, ka dažas slimības un medikamenti izraisa hiperpigmentāciju.

Hiperpigmentācija ir simptomātiska arī dažām slimībām, piemēram, dažām autoimūnajām un kuņģa-zarnu trakta slimībām, vielmaiņas traucējumiem un vitamīnu trūkumam.

To var izraisīt arī daži medikamenti, piemēram, ķīmijterapijas zāles, antibiotikas, pretmalārijas līdzekļi un pretkrampju zāles.

Hiperpigmentācija un vecums

Ādai novecojot, melanīnu ražojošo šūnu (pazīstamu kā melanocīti) skaits samazinās, bet atlikušo šūnu izmērs palielinās, un to sadalījums koncentrējas. Šīs fizioloģiskās izmaiņas izskaidro vecuma plankumu palielināšanos cilvēkiem pēc 40 gadu vecuma.   Vairāk par ādas novecošanu var lasīt rakstā Ādas novecošana.

Hiperpigmentācija un hormoni

Hormonālās ietekmes ir galvenais iemesls konkrēta veida hiperpigmentācijai, kas ir zināma kā melazma vai hloazma. Tā ir īpaši izplatīta sievietēm, un, kā domājams, rodas, kad sieviešu dzimumhormoni estrogēns un progesterons stimulē melanīna pārprodukciju, ādu pakļaujot saules ietekmei.

Hiperpigmentācija var būt arī noteiktu hormonu ārstēšanas blakusparādība.

Hiperpigmentācija, ādas traumas un iekaisums

Kā jau norāda nosaukums, pēciekaisuma hiperpigmentācija rodas pēc ādas traumas vai iekaisuma, piemēram, pēc iegriezumiem, apdegumiem, ķīmiskas iedarbības, aknes, atopiskā dermatīta vai psoriāzes. Pēc brūces sadzīšanas āda paliek tumša un ir mainījusi krāsu.

Saules iedarbība un hiperpigmentācija

Saules gaismas izraisīta hiperpigmentācija
Saules gaisma izraisa melanīna veidošanos un ir lielākais hiperpigmentācijas cēlonis

Saules iedarbība ir lielākais hiperpigmentācijas cēlonis, jo saules gaisma galvenokārt izraisa melanīna veidošanos. Melanīns darbojas kā ādas dabiskais aizsargfiltrs, aizsargājot pret kaitīgajiem UV stariem, kuri izraisa ādas iedegumu, uzturoties saulē. Tomēr pārmērīga saules ietekme var izjaukt šo procesu, izraisot hiperpigmentāciju.

Kad ir izveidojušies tumšie plankumi, saules iedarbība var saasināt problēmu, padarot vecuma plankumus (jeb saules plankumus), melazmas un pēciekaisuma hiperpigmentācijas plankumus vēl tumšākus.

Kas izraisa un/vai veicina hiperpigmentāciju?

Hiperpigmentāciju izraisa melanīna līmeņa paaugstināšanās. Melanīns ir dabīgais pigments, kas piešķir krāsu ādai, matiem un acīm. Melanīna veidošanās pieaugumu var izraisīt vairāki faktori, bet galvenie ir saules iedarbība, hormonālā ietekme, vecums un ādas ievainojumi vai iekaisums.

Nevienmērīga ādas pigmentācija (vai — kā to bieži dēvē — hiperpigmentācija) ir bieži sastopama sūdzība par ādu. Ādas tumšie plankumi (pazīstami kā vecuma plankumi vai saules plankumi) vai laukumi, kas bieži parādās uz sejas, rokām un citām ķermeņa daļām, kas tiek regulāri pakļautas saules ietekmei. Šajā rakstā ir aplūkoti dažādi hiperpigmentācijas veidi un izskaidroti to cēloņi. Vispirms aplūkosim, kā profilaktiski novērst hiperpigmentāciju, un darbības, kas jāveic, lai samazinātu tumšos plankumus vai laukumus, kad tie jau ir izveidojušies.

RISINĀJUMI

Kā atbrīvoties no hiperpigmentācijas: lokālās ādas kopšanas iespējas
Eucerin Anti-Pigment klāsts samazina tumšos plankumus un novērš to atkārtotu parādīšanos
Hiperpigmentācijas ārstēšana: seja un ķermenis
Eucerin Anti-Pigment samazina hiperpigmentāciju uz sejas, kakla un rokām

Eucerin Anti-Pigment klāsts ir īpaši izveidots, lai samazinātu hiperpigmentāciju un iegūtu vienmērīgu ādas toni un starojošu ādu. Visi četri klāsta produkti — dienas krēms, nakts krēms, serums un plankumu korektors — satur tiamidolu — efektīvu un patentētu sastāvdaļu, kas iedarbojas uz hiperpigmentācijas galveno cēloni, samazinot melanīna veidošanos. Klīniski un dermatoloģiski ir pierādīts, ka tas samazina tumšos plankumus un novērš to atkārtotu parādīšanos. Pirmie rezultāti ir redzami pēc divām nedēļām, un, regulāri lietojot, var nodrošināt pastāvīgus uzlabojumus.

Turklāt ar SPF 30 un UVA filtriem  Eucerin Anti-Pigment dienas krēms piedāvā efektīvu aizsardzību pret saules ietekmi un papildus aizsargā ādu no saules izraisītu pigmenta plankumu veidošanos.

Hiperpigmentācijas noņemšana: dermatoloģiskas procedūras

Hiperpigmentācijas noņemšana: lāzerprocedūra
Lāzerprocedūrām ir līdzīga iedarbība kā ķīmiskajiem pīlingiem, taču procedūru var piemērot precīzāk.
Kā atbrīvoties no hiperpigmentācijas: ķīmiskais pīlings
Ķīmiskais pīlings ir viens no veidiem, kā likvidēt hiperpigmentāciju, atjaunot ādu un izlīdzināt pigmentētas ādas toni.

Hiperpigmentāciju var palīdzēt samazināt dermatoloģiskas procedūras, piemēram, ķīmiski pīlingi un lāzerterapija.

  • Ķīmiskie pīlingi iekļauj ķīmisku šķīdumu lietošanu sejai, kaklam un rokām, lai nolobītu ādu (noņemtu atmirušās šūnas), stimulētu jaunu ādas šūnu augšanu un atjaunotu jaunu ādu. Vairāk par ķīmiskajiem pīlingiem lasiet rakstā Kas ir ķīmiskie pīlingi un kā tie darbojas?

  • Lāzerterapijai ir līdzīgs efekts, bet tās mēdz būt precīzākas, jo dermatologs var labāk kontrolēt ārstēšanas intensitāti. Tās ietver ietekmēto zonu “apstrādi” ar augstas enerģijas gaismu. Maigākās procedūras iedarbojas tikai uz ādas epidermu (virsmas slāni), bet intensīvākas var iekļūt dziļākajos ādas slāņos. Uzziniet vairāk rakstā Lāzerterapija: Kā rūpēties par ādu pēc procedūras?

Dermatologi var arī iepriekš izrakstīt un/vai lietot hidrohinonu, kas joprojām tiek uzskatīts par visefektīvāko lokālo līdzekli hiperpigmentācijas mazināšanai. Tomēr to var izmantot tikai ierobežotā laika periodā, jo tas (tāpat kā citi ķīmiskā pīlinga un lāzerterapijas veidi) var kairināt ādu un faktiski izraisīt pēciekaisuma hiperpigmentāciju, it īpaši cilvēkiem ar tumšāku ādu.

Dermokosmētiskie risinājumi hiperpigmentācijas gadījumos

Ja raizējaties par hiperpigmentāciju, meklējiet ādas kopšanas produktus, kas ir izstrādāti šīs problēmas risināšanai un ir klīniski un dermatoloģiski pierādīti kā efektīvi.

Kā var novērst hiperpigmentācijas veidošanos?

ādas kopšana saistībā ar hiperpigmentāciju: aizsardzība pret sauli
Plaša spektra sauļošanās līdzekļa lietošana katru dienu var palīdzēt novērst hiperpigmentāciju.

Aizsardzība pret sauli ir visnozīmīgākais solis, ar kuru pirmām kārtām var novērst hiperpigmentāciju.  Ir svarīgi atcerēties, ka saules stari ietekmē ādu pat mākoņainās dienās, tāpēc nodrošiniet ādai aizsardzību ikdienā. Papildus hiperpigmentācijas mazināšanai Eucerin Anti-Pigment dienas krēms ar SPF 30 piedāvā efektīvu aizsardzību pret UVA un UVB (SPF 30) un papildu samazina saules izraisītu pigmenta plankumu veidošanos.

Ierobežojot saules ietekmi uz ādu, var samazināt arī hiperpigmentācijas gadījumus. Centieties neuzturēties saulē intensīva starojuma stundās un, cik vien iespējams, valkāt aizsargapģērbu, tostarp saules aizsargcepuri un brilles. Ja āda ir pakļauta saules ietekmei, sākumā un pēc tam regulāri uzklājiet aizsarglīdzekli atkārtoti:

  • ar piemērotu SPF līmeni;
  • īpaši izstrādātu jūsu ādas tipam un stāvoklim.

    Vairāk par Eucerin izcilo saules aizsarglīdzekļu klāstu varat uzzināt šeit.

Kā var samazināt esošos pigmenta plankumus?

Lai gan vislabākā ir profilakse, tomēr arī pēc pigmenta plankumu parādīšanās var veikt pasākumus, kas palīdz uzlabot to izskatu un novērš to atkārtotu parādīšanos

Kā atbrīvoties no hiperpigmentācijas: lokālās ādas kopšanas iespējas

Kaut arī tiamidolam ir Eucerin patents, ir arī citi aktīvie līdzekļi, ko parasti lieto hiperpigmentācijas ārstēšanai, tiesa, ar atšķirīgu efektivitāti. Tie ir: arbutīns, azelaīnskābe, kojskābe, citi rezorcinola atvasinājumi, piemēram, B-rezorcinols, C vitamīns un tā atvasinājumi.

Dermokosmētikas risinājums nav invazīvs, un to var izmantot visu gadu ikdienas ādas kopšanas procedūru laikā, lai mazinātu hiperpigmentāciju. To var arī izmantot, lai uzlabotu dermatoloģiskās ārstēšanas rezultātus.

Sazinieties ar savu dermatologu vai farmaceitu, ja jūs uztrauc kāds no tumšajiem plankumiem vai tie sāk asiņot, niezēt vai mainīt lielumu vai krāsu.

Hiperpigmentācija: melazma

Aknes izraisīta hiperpigmentācija
Ādas hiperpigmentācija grūtniecības rezultātā
Hiperpigmentācija uz augšlūpas
International Dermal Institute, Melasma Unmasked, autore Dr Claudia Aguirre, citējot Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378.

Melazma, kas pazīstama arī kā hloazma, ir stāvoklis, kad lielāki hiperpigmentācijas plankumi veidojas galvenokārt uz sejas.

Lai arī tā var ietekmēt gan vīriešus, gan sievietes, melazma biežāk ir sastopama sievietēm, un, domājams, to izraisa hormonu līmeņu izmaiņas.  Melazma rodas 10–15 % grūtnieču un 10–25 % sieviešu, kuras lieto perorālos kontracepcijas līdzekļus1, un to dažreiz dēvē par “grūtniecības masku”. Vairāk par melazmu var lasīt sadaļā Kas izraisa melazmu un var samazināt tumšos laukumus uz ādas?

  1. International Dermal Institute, Melasma Unmasked, autore Dr Claudia Aguirre, citējot Kang, H. Y., & Ortonne, J. P. (2010). What should be considered in treatment of melasma. Annals of Dermatology, 22(4), 373-378.

Ir arī citi faktori, kuru dēļ ādas laukumi var kļūt tumšāki, piemēram, rētas, dzimumzīmes, saules vai aktīniskā keratoze un ādas vēzis, bet tie netiek uzskatīti par hiperpigmentācijas veidiem.

Hiperpigmentācija: pigmenta plankumi, piemēram, vecuma plankumi

Sejas hiperpigmentācija ir izplatīta
Vecuma / saules plankumi ir raksturīgi sejai

Pigmenta plankumus, piemēram, vecuma plankumus (ko sauc arī par saules plankumiem), izraisa saules iedarbība. Šī iemesla dēļ tie galvenokārt parādās uz ķermeņa daļām, kas bieži ir atsegtas, piemēram, uz sejas, kakla, dekoltē zonā, uz plaukstām un rokām. Tie parasti ir mazi, tumši ādas laukumi. Vairāk par to izraisītājiem un plankumu mazināšanu varat lasīt rakstā Kas izraisa vecuma plankumus un kā tos var mazināt?

Hiperpigmentācija: pēciekaisuma hiperpigmentācija

Aknes izraisīta hiperpigmentācija
Ādai ar akni parasti ir pēciekaisuma hiperpigmentācija

Pēciekaisuma hiperpigmentācija rodas, kad pēc ādas ievainojuma vai trauma sadzīšanas paliek līdzena zona, kurā ir krāsas izmaiņas. Tā parasti ir novērojama ādai ar akni, un to var izraisīt arī tādas kosmētiskās procedūras kā dermabrāzija, lāzerprocedūras un ķīmiskie pīlingi.

Kas ir hiperpigmentācija un kādi ir tās dažādie veidi?

Kas ir hiperpigmentācija: attēls
Hiperpigmentācijas rezultātā veidojas līdzeni, tumši ādas plankumi, kuru lielums un krāsa var atšķirties.

Terminu “hiperpigmentācija” izmanto, lai aprakstītu ādas nevienmērīgās pigmentācijas vietas.

Hiperpigmentācija parādās kā tumši laukumi vai plankumi uz ādas, liekot ādas tonim izskatīties nevienmērīgam. Šie plankumi ir zināmi kā vecuma plankumi vai saules plankumi, un hiperpigmentācija ir arī ādas slimību, piemēram, melazmas un pēciekaisuma hiperpigmentācijas, centrālais punkts.

Cilvēkus ar tumšu ādu parasti hiperpigmentācijas zīmes ietekmē vairāk nekā cilvēkus ar gaišāku ādas toni, jo tumšai ādai pigmentācija ir spēcīgāka.

Saistītie raksti

Papildus produkti