Saules starojuma ietekme uz bērna ādu

7 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Bērnībā viens no lielākajiem priekiem ir spēles un rotaļas ārā, svaigā gaisā un saulē. Tomēr šobrīd vairāk nekā jebkad agrāk apzināmies arī to, kādus draudus rada saules starojums. Saules starojuma intensitātei arvien palielinoties, maigajai bērnu ādai ir nepieciešama vislabākā pieejamā aizsardzība. Tāpēc pirms sauļošanās padomāsim par drošību.

Pazīmes Un Simptomi

Pieaugušo āda un bērnu āda – kopīgais un atšķirīgais

Bērniem ādas raga slāņa šūnas nav sakārtotas tik cieši kā pieaugušajiem.
Bērniem melanīna sintēze vēl nenotiek tik aktīvi kā pieaugušajiem.

Visiem ir labi zināms, ka saules gaisma labvēlīgi ietekmē mūsu organismu, sākot ar garīgo labklājību un beidzot ar D vitamīna sintēzi, kas ir svarīga veselīgu kaulu struktūrai. Tomēr neaizsargātai ādai UV starojums var nodarīt pāri. Tas jo īpaši attiecas uz bērnu ādu, kas ir daudz jutīgāka pret saules iedarbību.

Bērnu āda vairākos būtiskos aspektos atšķiras no pieaugušo ādas. Uzziniet vairāk par ādas stāvokli un īpašībām dažādos vecumos.

Lai gan bērnu ādai ir tikpat daudz slāņu kā pieaugušo ādai, bērnu āda ir piecas reizes plānāka. Bērnu ādas raga slānis – epidermas virsējais slānis, kas aktīvi aizsargā organismu no apkārtējās vides ietekmes un aiztur mitrumu, – ir daudz plānāks, un tā šūnas nav sakārtotas tik cieši. Tāpēc āda sliktāk pilda aizsargbarjeras funkcijas, un dažādas vielas ātrāk iesūcas ādā un nonāk dziļākos ādas slāņos. Uzziniet vairāk par ādas struktūru.

Bērniem vēl nav pilnīgi attīstījusies ādas pigmentācija (melanīna sintēze). Melanīns ir viela, kas piešķir ādai tās dabīgo toni jeb pigmentāciju. Mums atrodoties saulē, ādas šūnas izdala vairāk melanīna, lai pasargātu mūs no saules apdegumiem: notiek tas, ko mēs dēvējam par „sauļošanos”.Arī bērnu āda satur melanocītus (šūnas, kurās tiek sintezēts melanīns), bet to aktivitāte ir mazāka, tāpēc bērnu āda ir jutīgāka pret UV starojumu.

Uzziniet vairāk par saules iedarbību uz ķermeņa ādu.

Tāpēc ir svarīgi lietot līdzekļus, kas ir īpaši izstrādāti, ņemot vērā bērnu ādas vajadzības. Šiem līdzekļiem būtu ne tikai jānodrošina labākā iespējamā aizsardzība, bet arī jāstiprina ādas dabīgās aizsargspējas.

Cēloņi Un Izraisošie Faktori

Saules apdegumi un saules radīti ādas bojājumi bērniem, to galvenie cēloņi un izraisošie faktori

Kas ir saules apdegums?

Saules apdegums ir akūts ādas bojājums, ko rada UV starojums, precīzāk, UVB starojums. Saules apdegums liecina par to, ka UV starojums ir radījis ādas šūnu ģenētiskā materiāla jeb DNS bojājumus. Pārāk ilga uzturēšanās saulē palielina risku saslimt ar ādas vēzi. Par saules apdegumu parasti liecina apsārtusi un iekaisusi āda, dažreiz arī vispārējs nogurums un viegls reibonis.

Kas ir UV starojums?

UV starojums iekļūst ādas dziļākajos slāņos un var radīt ilglaicīgus bojājumus.

Saules gaisma sastāv no trīs veidu UV starojuma: ultravioletā A (UVA), ultravioletā B (UVB) un ultravioletā C (UVC) starojuma. UVA starojums uz ādu iedarbojas gandrīz nepārtraukti, jebkurā dienas laikā. UVA starojums iekļūst ādas dziļākajos slāņos un ir viens no galvenajiem faktoriem, kas izraisa tādus ilglaicīgus ādas bojājumus kā priekšlaicīga ādas novecošanās, netieši DNS bojājumi, polimorfā gaismas reakcija (PLE) un acu un tīklenes bojājumi. UVB starojums nodrošina enerģiju, kas ādai ir nepieciešama, lai sintezētu D vitamīnu, taču tas rada arī akūtus ādas bojājumus, tostarp saules apdegumus un tiešus DNS bojājumus. UVC starojumu aiztur Zemes atmosfēra, tāpēc tas nesasniedz Zemes virsmu un nevar iedarboties uz ādu.

Uzziniet vairāk par to, kā saule ietekmē ādas stāvokli.

Ilgstoša uzturēšanās saulē un saules apdegumi palielina jaunu cilvēku risku saslimt ar ādas vēzi

Parasti ādas vēzis tiek saistīts ar gados vecākiem cilvēkiem un „saules kultu”. Taču jaunākie statistikas dati liecina, ka Apvienotajā Karalistē 15–34 gadus vecu jauniešu un pieaugušo vidū ādas vēzis ir otrais izplatītākais vēža veids (organizācijas Cancer Research UK dati), savukārt Austrālijā 15–44 gadus vecu cilvēku vidū ādas vēzis ir visizplatītākais vēža veids (Austrālijas Vēža padomes dati).

Jaunākie pētījumi liecina, ka bērnībā piedzīvoti saules apdegumi var divkāršot risku saslimt ar ādas vēzi (J. Invest. Dermatol 2003).

Attention

Ja Jums ir jautājumi par Jūsu bērna ādu, noteikti konsultējieties ar dermatologu vai pediatru.

Veicinošie Faktori

Dažādas ādas problēmas un saules iedarbība

Saules iedarbība var saasināt jau esošās bērna ādas problēmas.

Atsevišķās situācijās un apstākļos saules iedarbība uz bērnu ādu var būt īpaši spēcīga.

 • Bērni ar gaišu ādu, rudiem matiem vai vasarraibumiem biežāk piedzīvo saules apdegumus, jo viņu āda izdala mazāk melanīna, kas aizsargā ādu no UV starojuma. Uzziniet vairāk par dažādiem ādas toņiem.
 • Recepšu medikamenti aknes ārstēšanai var padarīt ādu jutīgāku pret saules gaismu.
 • Bērnus, kuriem uz ādas ir lielas dzimumzīmes, bieži iesaka īpaši sargāt no saules iedarbības, jo dažas dzimumzīmes var kļūt ļaundabīgas.

Bērniem, kuru ģimenē kāds jau ir slimojis ar ādas vēzi, ir lielāks risks arī pašiem ar to saslimt.

Izpratne par dažādiem saules starojuma intensitātes līmeņiem var palīdzēt samazināt UV starojuma ietekmi uz bērnu ādu.

 • Bērni nedrīkstētu atrasties saulē laikā no plkst. 11.00 līdz plkst. 15.00, kad ir vislielākā saules starojuma intensitāte. Šajā laikā UVA un UVB stariem ir jāmēro daudz īsāks ceļš cauri Zemes atmosfērai, tāpēc starojums ir daudz spēcīgāks. Pat saules aizsardzības līdzekļi ar augstu saules aizsardzības faktoru (SPF) nenodrošina 100% aizsardzību pret UV starojumu, kas var iekļūt epidermā un radīt ādas šūnu bojājumus.
 • Mazuļi būtu jāpasargā no tiešiem saules stariem.
 • UV starojuma līmenis var būt augsts arī tad, ja debesis ir mākoņainas, jo mākoņi UV starojumu atstaro atpakaļ uz zemi.

Īpašos gadījumos piemērotāko saules aizsardzības līdzekli var ieteikt dermatologs.

Risinājumi

Pirms kopā ar bērniem baudīt sauli, padomāsim par drošību

Bērnu ādas aizsardzība pret sauli

Ir pierādīts, ka bērnībā atkārtoti piedzīvoti saules apdegumi un UV starojuma radīti ādas bojājumi palielina risku vēlāk saslimt ar ādas vēzi, tāpēc ir ļoti svarīgi pienācīgi aizsargāt bērnu ādu.

Lai bērnu āda būtu veselīga, ir ļoti svarīgi izvēlēties piemērotu saules aizsardzības līdzekli.
Bērniem īpaši piemēroti ir saules aizsardzības līdzekļi ar minerālu filtriem.

Lai āda būtu pasargāta un veselīga, ir svarīgi lietot saules aizsardzības līdzekļus. Bērnu ādai ir svarīgi lietot saules aizsardzības līdzekļus, kas ir īpaši izstrādāti, ņemot vērā bērnu ādas vajadzības.

Saules aizsardzības līdzekļi pieaugušajiem un bērniem parasti satur gan ķīmiskus, gan minerālu filtrus, lai pasargātu ādu no UVA un UVB starojuma. Šo filtru darbības principi ir ļoti atšķirīgi.

Ķīmiskie filtri absorbē UV starojumu un pēc tam atdod absorbēto enerģiju kā siltuma starojumu, tāpēc rodas siltuma sajūta.

Minerālu filtri parasti sastāv no neorganiskiem minerālu pigmentiem. Tie atstaro vai izkliedē UV starojumu, kas sasniedz ādas virsmu, un neļauj tam iekļūt ādā.

Tā kā minerālu filtri būtībā izveido ādas aizsargbarjeru, tie ir īpaši piemēroti zīdaiņu un mazu bērnu ādas aizsardzībai, kā arī cilvēkiem, kuru āda ir īpaši jutīga pret saules iedarbību. Minerālu filtri ir izmantoti, piemēram, Eucerin Kids mikropigmentu sauļošanās losjonā ar SPF 25, kas nesatur ķīmiskus filtrus un smaržvielas.

Izvēlieties ūdens noturīgu saules aizsardzības līdzekli, kas atbilst Jūsu bērna ādas tipam un aktīvajam dzīvesveidam.

Bērnu ādai ir nepieciešami saules aizsardzības līdzekļi ar ļoti augstu SPF un UVA un UVB starojuma filtriem. Ņemot vērā to, cik aktīvi mēdz būt bērni, ideālā gadījumā saules aizsardzības līdzekļiem būtu jābūt ūdens noturīgiem.

Jutīga āda var saasināti reaģēt uz atsevišķām sastāvdaļām, tāpēc ir ieteicams izvairīties no krāsvielām, smaržvielām un parabēniem. Ideālā gadījumā vajadzētu izvēlēties līdzekļus, kuru saderība ar ādu ir klīniski pierādīta. Eucerin Kids sauļošanās losjons ar SPF 50+ un Eucerin Kids izsmidzināmais sauļošanās losjons ar SPF 50+ ir īpaši izstrādāti, ņemot vērā bērnu maigās ādas vajadzības.

Kā pasargāt bērnu ādu no saules radītiem ādas bojājumiem

Bērnu ādu no UV starojuma kaitīgās ietekmes var pasargāt ļoti dažādi. Vislabākais risinājums, protams, ir izvairīties no atrašanās saulē un rūpēties par to, lai bērniem vienmēr būtu nosedzošs apģērbs, taču tas ne vienmēr ir iespējams.

Ir daudzi praktiski risinājumi, kas ļauj novērst ādas bojājumus vēl pirms to rašanās.
Saules radītos ādas bojājumus var novērst, parūpējoties par pienācīgu aizsardzību, piemēram, par cepuri, saulesbrillēm un atbilstošu saules aizsardzības līdzekli.

Citas praktiskas idejas ikdienai:

 • Izvēlieties blīva auduma apģērbu, kas nosedz iespējami lielu ādas laukumu. Pievērsiet uzmanību tam, lai būtu nosegts kakls, krūtis, rokas un kājas.
 • Lietojiet saules aizsardzības līdzekļus ar ļoti augstu SPF (vislabāk – ar SPF 50+).
 • Ņemiet līdzi saulesbrilles un cepuri ar platām malām.
 • Ņemiet līdzi pietiekami daudz dzeramā ūdens.
 • Var būt lietderīgi padomāt arī par saulessargu, zem kura rast paēnu.

Liela nozīme ir veselīgam uzturam. Nesen publicētos pētījumos ir pierādīts, ka atsevišķi pārtikas produkti palīdz samazināt saules radītos ādas bojājumus. Ilgstoša un regulāra karotinoīdu (sarkanie, dzeltenie un oranžie augļi un dārzeņi) lietošana uzturā var palīdzēt novērst saules apdegumus un nostiprināt ādas dabīgās aizsargspējas. Līdzīgu rezultātu var sasniegt, uzturā lietojot daudz omega taukskābju (olīveļļa, treknas zivis), C un E vitamīna un flavonoīdu un maz piena produktu un sarkanās gaļas.

Kā pareizi lietot saules aizsardzības līdzekļus

Pētījumos ir konstatēts, ka vairums cilvēku lieto tikai ceturto daļu no nepieciešamā saules aizsardzības līdzekļa daudzuma. Lai panāktu optimālu rezultātu, ievērojiet turpmāko.

 • Bagātīgi uzklājiet bērna ādai saules aizsardzības līdzekli.
 • Uzklājiet saules aizsardzības līdzekli pirms došanās saulē (20 minūtes iepriekš), lai tas paspētu iesūkties ādā.
 • Pārliecinieties par to, ka arī seja, ausis un kakls ir bagātīgi un rūpīgi ieziesti ar saules aizsardzības līdzekli. Pat pieaugušo sejas āda ir īpaši jutīga pret saules iedarbību. Uzziniet vairāk par saules iedarbību uz sejas ādu.
 • Pievērsiet īpašu uzmanību ķermeņa zonām, par kuru aizsardzību bieži vien aizmirstam, piemēram, ceļgaliem, pēdu virspusei un papēžiem.
 • Pēc 30 minūtēm vēlreiz uzklājiet saules aizsardzības līdzekli, lai nodrošinātu pilnīgu aizsardzību.
 • Ik pēc divām stundām atkārtoti uzklājiet saules aizsardzības līdzekli, jo īpaši pēc peldēšanās, svīšanas vai slaucīšanās ar dvieli.

Rūpes par bērnu ādu pēc sauļošanās

Pēc pārāk ilgas uzturēšanās saulē ir ieteicams dzert daudz ūdens, jo tas var paātrināt ādas atjaunošanās procesus.

Profilakse ir vislabākais veids, kā mazināt saules starojuma kaitīgo iedarbību. Ja āda tomēr ir pakļauta pārmērīgai saules iedarbībai, ir vairākas iespējas, kā mazināt ādai nodarīto kaitējumu.

Centieties atgūt zaudēto šķidrumu. Dzeriet daudz ūdens, lai āda varētu atgūt zaudēto mitrumu.

Lietojiet saules aizsardzības līdzekļus, kas palīdz novērst saules radītos ādas bojājumus. Ir pierādīts, ka tādas aktīvās sastāvdaļas kā glicirinizētā skābe veicina dabīgos DNS atjaunošanās procesus UV starojuma bojātā ādā. Visi Eucerin Kids saules aizsardzības līdzekļi satur glicirinizēto skābi un dabīgo antioksidantu likohalkonu A, kas novērš brīvo radikāļu veidošanos.

Saistītie raksti