Saules ietekme uz seju – Kā aizsargāt ādu

7 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Kā saule ietekmē sejas ādu?

Aizsardzība pret sauli sejai: ādas struktūra
Saules stari var bojāt ādas struktūru un izskatu
Sejas aizsardzība pret saules ietekmi ir būtiska, jo āda ir atsegta
Sejas āda ir vairāk pakļauta laikapstākļu ietekmei nekā pārējā ķermeņa āda

Saule mērenās devās ir laba mūsu veselībai, bet pārmērīga saules staru ietekme var izraisīt īstermiņa un ilgtermiņa ādas bojājumus. Par to, kā saule ietekmē ādu gan tās virskārtu, gan šūnu līmenī, var lasīt rakstā Kā UVA, UVB un HEVIS gaismas stari ietekmē ādu?

Ne visa āda reaģē vienādi uz sauli. Mūsu vecums, ādas tips un stāvoklis var palielināt tās jutību pret saules ietekmi. Vairāk skatiet rakstā Kādēļ mazuļiem un bērniem ir vajadzīga īpaša aizsardzība pret sauli? un Jutīga āda: kāpēc tai ir nepieciešama aizsardzība pret saules ietekmi ikdienā?

Aizsardzība pret sauli sejai: ādas struktūra
Saules stari var bojāt ādas struktūru un izskatu
Sejas aizsardzība pret saules ietekmi ir būtiska, jo āda ir atsegta
Sejas āda ir vairāk pakļauta laikapstākļu ietekmei nekā pārējā ķermeņa āda

Dažu ķermeņa daļu āda ir arī jutīgāka pret saules ietekmi un uzņēmīgāka pret saules izraisītiem bojājumiem nekā āda citās vietās. Sejas āda ir:

 • plānāka: sejas ādas epidermas biezums ir apmēram 0,12 mm, bet ķermenim caurmērā — aptuveni 0,60 mm)
 • Vairāk atsegta: tā galvenokārt nav nosegta, tāpēc katru dienu tiek pakļauta saules ietekmei (un citiem laikapstākļiem)

Saule ietekmē ādu ne tikai brīvdienās. UV stari (jo īpaši UVA) un augstas enerģijas redzamā (HEVIS) gaisma iedarbojas katru dienu visas dienas garumā — gan ziemā, gan vasarā un tiklab mākoņainās, kā saulainās dienās. Seja bieži ir viena no pirmajām ķermeņa daļām, kurai ir redzamas saules izraisītu ādas bojājumu pazīmes, piemēram, saules apdegumi, fotonovecošana (saules izraisīta priekšlaicīga ādas novecošana) un hiperpigmentācija. Saules izraisītu bojājumu pazīmes ir īpaši redzamas uz sejas un kakla, jo tie ir vienmēr atsegti.

Kā sejas ādu var pasargāt no saules?

Sejas aizsardzība pret saules ietekmi: platmale
Lai mazinātu ādas bojājumus, nēsājiet aizsargapģērbu un platmali
Sejas aizsardzība pret sauli ikdienas režīmā
Izmantojiet saules aizsarglīdzekli kā daļu no sava ikdienas ādas kopšanas režīma

Saprātīga attieksme pret sauli ir labākais veids, kā samazināt saules izraisītu bojājumu risku sejai:

 • Izvairieties no pārmērīgas saules iedarbības un atrašanās saulē tās intensīvākā starojuma stundās.
 • Cik iespējams, pārklājiet ādu ar aizsargapģērbu, tostarp platmali un brillēm. Platmale ir īpaši svarīga, ja esat plikgalvains vai ar retiem matiem.
 • Aizsardzība pret sauli var palīdzēt samazināt šūnu DNS bojājumus, fotonovecošanu (priekšlaicīgu novecošanu, ko izraisa saule) un hiperpigmentāciju. Izvēlieties sauļošanās aizsarglīdzekli, kas piedāvā ādai un ārējiem apstākļiem atbilstošu aizsardzības līmeni un — ideālā gadījumā — ir īpaši izstrādāts atbilstoši jūsu ādas tipam un stāvoklim.
 • No rītiem iekļaujiet sejas sauļošanās aizsarglīdzekli ādas kopšanas procedūrā un lietojiet to katru dienu, pat ja ir apmācies.
 • Neaizmirstiet kaklu un, ja vēlaties atsegt dekoltē zonu, uzklājiet ķermeņa sauļošanās aizsarglīdzekli arī tai.
 • Īpaši uzmanieties saulē un izmantojiet līdzekli ar ļoti augstu aizsardzības faktoru. Ja lietojat noteiktus medikamentus (piemēram, aknes ārstēšanai izrakstītos) vai jums ir nesen veikts ķīmiskais pīlings vai lāzerprocedūras

Ieteikumus par ādas kopšanu citās ķermeņa daļās lasiet rakstā Kā pasargāt ādu no saules ietekmes? Lai uzzinātu, kā vislabāk aizsargāt jauna cilvēka ādu, izlasiet rakstu Kādēļ mazuļiem un bērniem ir vajadzīga īpaša aizsardzība pret sauli?

Sejas aizsardzība pret sauli var palīdzēt aizsargāties pret šūnu DNS bojājumiem, fotonovecošanu (priekšlaicīgu saules izraisītu novecošanos) un hiperpigmentāciju, un sejas sauļošanās aizsarglīdzekļa lietošana ir jāuztver kā ikdienas ādas kopšanas procedūras daļa tikpat lielā mērā kā tīrīšana, tonizēšana un mitrināšana.  Lielisks sauļošanās aizsarglīdzeklis kopā ar saprātīgi izsvērtu saulē pavadītā laika ilgumu palīdz uzturēt ādas veselību un ilgāk izskatīties jaunam

Kā sejai uzklāt aizsarglīdzekļus pret sauli?

Sejas aizsardzība pret saules ietekmi: nodrošiniet to pamatīgi
Tādas vietas kā kakla aizmuguri ir viegli palaist garām

Lietojiet saules aizsarglīdzekli no rītiem pēc parastā dienas kopšanas produkta vai tā vietā.  Neaizmirstiet ausis un kakla aizmuguri, kā arī galvas ādu, ja esat plikgalvains vai ar retiem matiem. Nepieļaujiet iekļūšanu acīs.

Izmantojot Eucerin aizsarglīdzekļus pret sauli, āda tiek pasargāta nekavējoties, tāpēc nav nepieciešams nogaidīšanas laiks. Turklāt, ja vēlaties, varat nekavējoties lietot kosmētiku.

Vai uz kakla un dekoltē zonā lietot vienu un to pašu produktu?

Ieteicams katru dienu lietot kakla un dekoltē zonas aizsarglīdzekļus pret sauli (ja šīs vietas tiek atsegtas). Ja laiks ir saulains un jūs lietojat arī ķermeņa sauļošanās aizsarglīdzekli, tad, ja vēlaties, varat to uzklāt dekoltē zonā.

Arī plaukstas ikdienā ir pakļautas saules ietekmei. Varbūt jums šķiet vieglāk nevis uzklāt ķermenim paredzēto līdzekli, bet sejas aizsarglīdzekli iemasēt plaukstu virspusē rīta procedūras laikā.

Kāds ir pareizais produkta daudzums sejai?

Parasti ar biezu produkta līniju no vidējā pirksta gala līdz plaukstas locītavai pietiek, lai pārklātu seju, kaklu un dekoltē zonu. Ja sejas produktu izmanto arī plaukstu virspuses aizsardzībai, to ieteicams izmantot mazliet vairāk. Turklāt, protams, ja pavadāt laiku saulē, ir svarīgi regulāri un rūpīgi uzklāt sejas aizsarglīdzekli, it īpaši pēc peldēšanās un slaucīšanās dvielī.

Cik produkta ir nepieciešams dažādām ķermeņa daļām, varat uzzināt rakstā Kā aizsargāt ķermeni pret saules ietekmi?

Sejas aizsardzība pret sauli atbilstoši ādas tipam, stāvoklim un problēmām

Ādu labvēlīgi ietekmē tās specifiskajām vajadzībām īpaši izstrādāti aizsarglīdzekļi pret sauli.

Taukaina āda un/vai āda ar noslieci uz akni
Meklējiet produktus ar vieglāku struktūru un pārliecinieties, vai tie nav “komedogēni” (proti, nesatur sastāvdaļas, kas var bloķēt poras un izraisīt plankumus). Papildus izcilai aizsardzībai pret saules ietekmi Eucerin Sun Gel-Cream Oil Control SPF 50+ vai SPF 30 piedāvā sebumu regulējošu eļļas kontroles tehnoloģiju ar l-karnitīnu, lai palīdzētu uzlabot ādas stāvokli. Īpaši vieglais želejveida krēms piešķir ādai sausu, matētu tekstūru un rada ilgnoturīgu (līdz 8 h) pretspīduma efektu. Vairāk skatiet rakstā Taukaina āda ar noslieci uz akni: kāpēc tai ir nepieciešama aizsardzība pret sauli ikdienā?

Priekšlaicīga novecošana

Priekšlaicīgu ādas novecošanu 90 % gadījumu rada saule2. Plašāku informāciju skatiet rakstā Kas izraisa fotonovecošanu un kā to var novērst? Visi Eucerin sejas sauļošanās aizsarglīdzekļi aizsargā ādu pret fotonovecošanu, taču, ja novecošanas pazīmes ir ādas galvenā problēma, izmēģiniet Eucerin Sun Fluid Photoaging Control SPF 50+ vai SPF 30. Formula satur īsās un garās ķēdes hialuronskābi, lai piepildītu grumbas un redzami mazinātu ādas novecošanas pazīmes. Ja vēlaties izmantot pigmentētu produktu, izmēģiniet Eucerin Sun Creme Tinted Photoaging Control SPF 50 Fair vai Medium, kas satur arī krāsu pigmentus, lai nekavējoties izlīdzinātu sejas krāsu.

Hiperpigmentācija
Saule ir saules plankumu (kas ir zināmi arī kā vecuma plankumi) pamatcēlonis, tāpat arī hiperpigmentācijas problēmu, piemēram, pēciekaisuma hiperpigmentācijas, primārā izraisītāja. Eucerin Sun Fluid Pigment Control SPF 50+ formula ir īpaši izstrādāta, lai palīdzētu novērst saules izraisītu hiperpigmentāciju. Papildus izcilai aizsardzībai pret sauli formula satur unikālu un patentētu aktīvo tiamidolu, kas iedarbojas uz hiperpigmentācijas pamatcēloni. Klīniski ir pierādīts, ka tas samazina tumšos plankumus un novērš to atkārtotu parādīšanos. Vairāk varat uzzināt rakstā Hiperpigmentācija un saule.

Sausa un atopiska āda
Āda ar atopisko dermatītu ir ļoti jutīga, un tādai būtu noderīgi lietot aizsarglīdzekli pret saules ietekmi, kas ir klīniski un dermatoloģiski pierādīts kā piemērots tās vajadzībām. Eucerin Sun Creme Sensitive Protect SPF 30 vai SPF 50+ sauļošanās aizsargkrēms nodrošina nepieciešamo nomierinošo aizsardzību sausai un atopiskai ādai.

Saules izraisītas alerģijas

Kaut arī polimorfā fotodermatoze (PLE) biežāk rodas citās ķermeņa vietās, dažiem cilvēkiem tā ir vērojama uz sejas. Eucerin Sun Creme-Gel Sun Allergy Protect SPF 50 vai SPF 25 želejveida aizsargkrēms pret saules izraisītu alerģiju satur alfa-glikozilrutīnu, kas palīdz novērst saules izraisītas alerģijas un ir lietojams gan sejai, gan ķermenim. Informāciju par to, kā kopt ādu ar noslieci uz alerģiju, lasiet rakstā Saules alerģijas: kā var novērst PLE un aizsargāt ādu ar noslieci uz alerģiju?
 
Visi Eucerin produkti sejai ir klīniski un dermatoloģiski pierādīti kā piemēroti jutīgai ādai.
Vairāk par Eucerin aizsarglīdzekļu klāstu pret sauli, kas paredzēti ķermenim, skatiet rakstā Kā aizsargāt ķermeni pret saules ietekmi?

2 Ramos-e-Silva et al., “Anti-aging cosmetics: Facts and controversies”. Clin Dermatol. 2013. g. nov.-dec.; 31(6): 750-8

 

Kā izvēlēties pareizo sauļošanās aizsarglīdzekli sejai?

Pielāgots līdzeklis sejas aizsardzībai pret saules ietekmi
Izvēlieties sejas aizsarglīdzekli, kura formula ir īpaši paredzēta jūsu ādas tipam un stāvoklim.

Meklējiet produktus, kuri:

 • aizsargā ādu ne tikai pret UVA un UVB staru ietekmi, bet arī pret HEVIS gaismu;
 • piedāvā ādai atbilstošu aizsardzības līmeni;
 • ir īpaši izstrādāti, lai to formula būtu piemērota jūsu ādas tipam un stāvoklim, kā arī palīdzētu risināt visas iespējamās ādas problēmas.
Sejas aizsardzība pret sauli no Eucerin
Eucerin izcilo līdzekļu klāsts aizsardzībai no saules

Sejas ādai piemērota aizsardzības pakāpe

Sejas aizsardzība pret saules ietekmi: bāla āda
Cilvēki ar bālu ādu ir īpaši pakļauti saules izraisītiem bojājumiem
Aizsardzība pret sauli pēc ķīmiskā pīlinga
Ķīmiskais pīlings var palielināt ādas jutīgumu pret saules stariem

Sauļošanās aizsarglīdzekļi ir pieejami ar četriem dažādiem aizsardzības līmeņiem: zems (faktors 6–10), vidējs (15–25), augsts (30–50) un ļoti augsts (50+). Jo augstāks aizsardzības faktors, jo āda ir labāk aizsargāta.

Iesakām:

 • sejas ādai vienmēr lietot augstu vai ļoti augstu SPF;
 • ja lietojat zāles, kas palielina ādas jutīgumu pret sauli (piemēram, noteiktas zāles pret akni), vai sejai ir nesen veikts ķīmiskais pīlings vai lāzerprocedūras, mēģiniet izvairīties no tiešas saules ietekmes un lietot līdzekli ar ļoti augstu SPF;
 • izvēlēties ādas vajadzībām atbilstošu SPF, piemēram, bālai ādai vai tādai, kas ir īpaši jutīga pret saules ietekmi, noderētu ļoti augsta aizsardzība pret sauli, turklāt ņemiet vērā saules intensitāti un tās paredzamās ietekmes ilgumu — saule visspēcīgāk iedarbojas vasaras mēnešos, lielā augstumā virs jūras līmeņa un vistuvāk ekvatoram.

Eucerin aizsarglīdzekļu klāsts pret sauli iekļauj vispusīgu sejas produktu atlasi, kas piedāvā augstu un ļoti augstu sauļošanās aizsarglīdzekļu līmeni.


Aizsardzība pret UVA un UVB, kā arī HEVIS gaismu sejai

 Progresīvā spektrālā tehnoloģija ādas aizsardzībai pret saules ietekmi

Visi sejas produkti no Eucerin izcilā aizsarglīdzekļu klāsta pret sauli iekļauj Eucerin novatorisko Progresīvo spektrālo tehnoloģiju, kas apvieno plaša spektra un fotostabilus UVA/UVB filtrus1 uzticamai UV aizsardzībai ar antioksidantu likohalkonu A — spēcīgu antioksidantu, kas darbojas, lai neitralizētu UV un HEVIS gaismas radītos brīvos radikāļus. Formulas iekļauj arī gliciretīnskābi, kas atbalsta pašas ādas DNS atjaunošanas mehānismu.

 1. Atbilst Cosmetics Europe noteiktajiem augstajiem standartiem aizsardzībai pret UVA un UVB starojumu. UVA starojuma aizsardzības līmeņi pārsniedz ES ieteikumu. .


Seja, kakls un dekoltē zona ir vairāk pakļauta saules ietekmei salīdzinājumā ar jebkuru citu ķermeņa daļu. Šīm zonām noder ikdienas sauļošanās aizsarglīdzekļi, kas ir īpaši izstrādāti sejas ādai un atbilst jūsu ādas tipam un stāvoklim. Šajā rakstā ir aplūkots, kā aizsargāt seju, kā izvēlēties ādai piemērotus produktus un kāpēc no rītiem ādas kopšanas procedūrā būtu jāizmanto aizsarglīdzekļi pret sauli.

Saistītie raksti

Papildus produkti