Aknes izraisīta pēciekaisuma hiperpigmentācija

Pēciekaisuma hiperpigmentācija Kas to izraisa un kā to var mazināt?

4 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Vai pēciekaisuma hiperpigmentācija izzūd?

Pēciekaisuma hiperpigmentācija neizraisa rētu veidošanos un laika gaitā uzlabojas pat bez ārstēšanas. Atlabšanas ātrums dažādiem cilvēkiem ir atšķirīgs: ilgums ir atkarīgs no ādas toņa atšķirībām starp dabisko ādas toni un tumšākajiem plankumiem — jo lielāka atšķirība, jo ilgāks laiks būs nepieciešams, lai toņi atjaunotu līdzsvaru.

PIH krēms: ķīmiskie pīlingi
Ķīmiskie pīlingi noloba ādu un stimulē jaunas ādas augšanu
Ādas balināšana ar lāzerterapiju
Ar lāzerterapiju tiek noņemtas hiperpigmentētas ādas šūnas, bet tai var būt tādas blakusparādības kā iekaisums un kairinājums

  • Ķīmiskie pīlingi iekļauj ķīmisku šķīdumu (piemēram, AHA) lietošanu, lai nolobītu ādu (noņemtu atmirušās šūnas), stimulētu jaunu ādas šūnu augšanu un atjaunotu ādu. Vairāk par ķīmiskajiem pīlingiem lasiet rakstā Kas ir ķīmiskie pīlingi un kā tie darbojas?

  • Lāzerterapijai ir līdzīgs efekts, bet tā mēdz būt precīzāka, jo dermatologs var labāk kontrolēt ārstēšanas intensitāti. Ārstēšana ar lāzeru ietver skarto zonu “apstrādi” ar augstas enerģijas gaismu. Maigākās procedūras iedarbojas uz ādas epidermu (virsmas slāni), bet intensīvākas var iekļūt dziļākajos ādas slāņos. Uzziniet vairāk rakstā Lāzerterapija: Kā rūpēties par ādu pēc procedūras?

PIH akne un Eucerin
Eucerin DERMOPURE ādu atjaunojošs līdzeklis veicina ādas ar tieksmi uz nepilnībām un aknes skartas ādas maigu nolobīšanu
PIH āda: ādas kopšana
Eucerin Anti-Pigment produkti var palīdzēt uzlabot dermatoloģiskās ārstēšanas rezultātus

Dermatologi var arī iepriekš izrakstīt un/vai lietot hidrohinonu, kas joprojām tiek uzskatīts par visefektīvāko lokālo līdzekli hiperpigmentācijas mazināšanai. Tomēr to var izmantot tikai ierobežotā laika periodā, jo tas (tāpat kā citi ķīmiskā pīlinga un lāzerterapijas veidi) var kairināt ādu un faktiski izraisīt pēciekaisuma hiperpigmentāciju, it īpaši cilvēkiem ar tumšāku ādu.

Dermokosmētiskos ādas kopšanas līdzekļus var izmantot katru dienu, lai palīdzētu paplašināt dermatoloģisko procedūru rezultātus.

Eucerin Anti-Pigment klāsts satur tiamidolu — efektīvu un patentētu sastāvdaļu, kas iedarbojas uz hiperpigmentācijas pamatcēloni, samazinot melanīna ražošanu. Klīniski un dermatoloģiski ir pierādīts, ka tas samazina tumšos plankumus un novērš to atkārtotu parādīšanos.

Kā var samazināt vai noņemt pēciekaisuma hiperpigmentāciju?

Dermatoloģiskas procedūras, piemēram, ķīmiskie pīlingi un lāzerterapija, var uzlabot simptomus un paātrināt atjaunošanos:

Kā jau norāda nosaukums, pēciekaisuma hiperpigmentācija rodas pēc ādas ievainojuma vai iekaisuma, kad pēc brūces sadzīšanas āda paliek tumšāka un ir mainījusi krāsu. Šajā rakstā aplūkosim, kā pēciekaisuma pigmentācija ietekmē ādas izskatu un kas to izraisa. Norādīsim arī darbības, ko var veikt, lai samazinātu tumšu laukumu redzamību uz ādas.

PIH, akne un saule
Eucerin Oil Control SPF 50+ un 30 sauļošanās gelveida krēms nodrošina nepieciešamo aizsardzību pret saules ietekmi taukainai ādai ar noslieci uz akni

Saprātīga attieksme pret saules aizsardzību palīdzēs arī novērst vai mazināt pēciekaisuma hiperpigmentācijas smagumu:

 • ierobežojiet saulē pavadīto laiku;
 • intensīva starojuma stundās neuzturieties saulē;
 • cik vien iespējams, valkājiet aizsargapģērbu un saules cepures;
 • uzklājiet sauļošanās līdzekli, kas nodrošina jūsu ādai nepieciešamo aizsardzības līmeni un ir pierādīts kā piemērots jūsu ādas tipam un/vai stāvoklim.

  Eucerin izcilais saules aizsarglīdzekļu klāsts iekļauj sejas un ķermeņa produktus, kas ir piemēroti ādai ar noslieci uz nepilnībām, atopiskai ādai un ādai, kurai nesen veiktas dermatoloģiskas procedūras.

Ko darīt, lai novērstu tumšo plankumu veidošanos?

Ja āda ir ievainota vai ar noslieci uz plankumiem vai jūs ciešat no tādiem ādas stāvokļiem kā atopiskais dermatīts vai psoriāze, ir svarīgi rūpēties par ādu, lai mazinātu pēciekaisuma hiperpigmentācijas iespējas.

Palīdzēs piemērotas zāles un/vai regulāras ādas kopšanas procedūras, izmantojot produktus, kas ir īpaši izstrādāti jūsu ādas vajadzību apmierināšanai:

 • Āda ar noslieci uz nepilnībām: lasiet rakstu Ko var darīt, lai mazinātu nepilnības un rūpētos par ādu? un uzziniet vairāk par Eucerin DERMOPURE klāstu.
 • Atopiska āda: lasiet rakstu Kā nomierināt un kopt pieauguša cilvēka atopisku ādu? un uzziniet vairāk par Eucerin AtopiControl klāstu.
 • Āda, kurai tiek veiktas dermatoloģiskas procedūras: lasiet rakstu Kā vislabāk kopt ādu pēc lāzerprocedūrām? Un/vai kas ir ķīmiskie pīlingi un kā tie darbojas?  un atklājiet Eucerin Aquaphor atjaunojošo ziedi.
 • Āda, ko ietekmējuši nelieli apdegumi: lasiet rakstu Kāda ir vislabākā kopšana pēc nelieliem apdegumiem?

Pēciekaisuma hiperpigmentācija ir nekaitīga, bet melanoma var apdraudēt dzīvību. Ja raizējaties par pigmenta plankumiem, piemēram, tie maina formu, izmēru un krāsu vai niez un sāk asiņot, ir svarīgi konsultēties ar ārstu.

Galvenais PiH cēlonis ir palielināta melanīna veidošanās. Melanīns ir pigments, kas nosaka cilvēka ādas krāsu, un melanīna palielināšanos izraisa ādas dzīšanas veids pēc iekaisuma vai ievainojuma.

1- Postinflammatory hyperpigmentation: a review of the epidemiology, clinical features, and treatment options in skin of color. E.C. Davis and V.D. Callender. J Clin Aesthet Dermatol.  2010. gada jūlijs; 3(7): 20-31


Aknes izraisīta hiperpigmentācija
Saspiežot pūtītes, pieaug pēciekaisuma hiperpigmentācijas iespējamība
Pēciekaisuma hiperpigmentācija un saule
Saule var izraisīt un saasināt pēciekaisuma hiperpigmentācijas simptomus

PIH bieži ietekmē cilvēkus, kuriem ir akne, un to dažreiz var izraisīt ādas procedūras, piemēram, dermabrāzija, ķīmiskie pīlingi un lāzerterapija.

Traumas, izsitumi vai plankumi izraisa ādas iekaisumu. Šis iekaisums rosina melanocītiem — melanīnu veidojošām šūnām — atbrīvot liekas melanosomas (pigmenta granulas). Liekās pigmenta granulas aptumšo iepriekš traumēto vietu un maina tās krāsu, paliekot tur vēl ilgi pēc sākotnējās brūces atveseļošanās.

Jo lielāks iekaisums, jo acīm redzamāka ir krāsas maiņas zona gan lieluma, gan krāsas ziņā. Turklāt, ja PiH ir izraisījusi akne, pūtīšu spiešana var pasliktināt stāvokli.

Lai arī saule nav PIH cēlonis, tā var saasināt simptomus, aptumšojot skartos laukumus un pagarinot laiku, kas nepieciešams to izbalēšanai. Saule ir cieši saistīta ar citiem hiperpigmentācijas veidiem, piemēram, vecuma plankumiem (zināmiem arī kā saules plankumi) un melanozi.


Kas ir pēciekaisuma hiperpigmentācija un kas to izraisa?

pēciekaisuma hiperpigmentācija (PIH) uz vaiga
Pēciekaisuma hiperpigmentācija parādās kā līdzeni plankumi mainītā krāsā.

Pēciekaisuma hiperpigmentācija (zināma arī kā PIH un iekaisuma izraisīta hiperpigmentācija) ir hiperpigmentācijas veids, kas var ietekmēt seju un ķermeni. Tā parādās kā līdzeni plankumi ar mainītu krāsu. Krāsas diapazons ir no sārtas līdz sarkanai, brūnai vai melnai atkarībā no ādas toņa un krāsas izmaiņu dziļuma.

Vīrieši un sievietes ir vienlīdz jutīgi, un pēciekaisuma hiperpigmentācija var veidoties visu tipu ādai, lai arī tas ir vairāk izplatīts tumšākiem ādas toņiem. Faktiski PIH ir viens no biežākajiem iemesliem, kāpēc cilvēki ar tumšāku ādas krāsu meklē dermatologa padomu1.


Saistītie raksti

Papildus produkti