Novecošanās pazīmes – Ādas apjoma samazināšanās

6 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Ādas vispārējās novecošanās process sākas jau 25 gadu vecumā, un tas ietekmē visus ādas slāņus. Ādas novecošanos izraisa gan iekšēji procesi, gan ārēji faktori.

Pazīmes Un Simptomi

Ādas vispārējā novecošanās un ādas apjoma samazināšanās

Ādas struktūra mainās ar katru nodzīvoto gadu.
Sejas forma laika gaitā mainās, un tas ir izskaidrojams ar ādas apjoma samazināšanos.

To, kā mēs novecojam, daļēji nosaka mūsu ģenētiskais mantojums. Šī iekšējā, iepriekšnoteiktā novecošanās, kā arī vides faktori un dzīvesveids pamazām palēnina galvenos ādas procesus un funkcijas. Dabīgajiem ādas procesiem arvien palēninoties, parādās redzamākās novecošanās pazīmes: parādās sīkas krunciņas un grumbas, samazinās ādas apjoms, āda zaudē elastību un mirdzumu.

Viens no novecošanās ārējo pazīmju būtiskākajiem cēloņiem ir tas, ka samazinās ādas apjomu veidojošo šūnu daudzums.

Samazinoties ādas apjomam, parādoties grumbām un ādai zaudējot elastību un mirdzumu, sejas āda sāk izskatīties vecāka. Ādas apjoma samazināšanos dažkārt ir grūti aprakstīt, taču tā ir ļoti izplatīta problēma, kas maina sejas struktūru un formu. Lai raksturotu šo procesu un tā ārējās pazīmes, dažreiz tiek lietotas tādas frāzes kā „atslābusi āda” un „sejas kontūru izplūšana” vai „sakritusies seja”. Bieži vien šīs pazīmes tiek saistītas ar negatīvu sejas izteiksmi.

Pazīmes, kas liecina par ādas apjoma samazināšanos

Skaistuma trīsstūris

Ādas apjoma samazināšanos dažkārt ir grūti konstatēt vai aprakstīt, tāpēc šim nolūkam ir lietderīgi izmantot attēlus. Attēlos ir skaidri redzamas vairākas grūti pamanāmas pārmaiņas, kas ir saistītas ar šo novecošanās pazīmi un kas būtiski maina sejas formu un struktūru. „Skaistuma trīsstūris” uzskatāmi parāda, kā ādas apjoma samazināšanās var padarīt sejas izteiksmi negatīvu, bēdīgu vai saspringtu. Tas var radīt nepareizu priekšstatu par attiecīgās personas noskaņojumu vai uzskatiem.

„Skaistuma trīsstūris” bieži tiek saistīts ar jauneklīgu un pievilcīgu izskatu.

Jaunībā vienmērīgs sejas ādas apjoms padara seju pievilcīgu. Jauneklīgas sejas galvenās pazīmes ir skaidri redzamas, aplūkojot „skaistuma trīsstūri”. Tās ir:

 • augsti vaigu kauli;
 • apaļi vaigi;
 • gluda āda;
 • šaura, skaidri izteikta zoda līnija.

Šīs īpašības veido sejas formu un struktūru: augšdaļā tā ir platāka, tad pamazām sašaurinās, līdz sasniedz zodu, kas ir sejas šaurākā daļa. Kopiespaids ir pozitīvs – seja izskatās labvēlīga un mierīga.

Laika gaitā veidojas apgriezts „skaistuma trīsstūris” un rodas iespaids, ka sejas izteiksme ir bēdīga vai nelabvēlīga.

Mums novecojot un ādas apjomam samazinoties, veidojas apgriezts „trīsstūris”. Tas ir saistīts ar šādām pārmaiņām:

 • platāka zoda līnija un atslābusi sejas āda;
 • izplūdis sejas ovāls un noslīdējuši sejas vaibsti; 
 • iekrituši vaigi;
 • grumbas uz pieres un starp uzacīm; 
 • noslīdējuši mutes kaktiņi.

Visi šie faktori liek sejai izskatīties vecākai. Kā redzams attēlā, tagad sejas vaibsti veido apgrieztu „trīsstūri” un sejas apakšējā daļa ir platāka par augšējo. Ādai atslābstot un ādas apjomam samazinoties, mainās arī sejas vaibstu radītais iespaids. Piemēram, šo sejas izteiksmi varētu raksturot kā bēdīgu vai saspringtu.

Veicinošie Faktori

Kāpēc veidojas apgriezts „skaistuma trīsstūris”?

Procesus, kas izraisa ādas apjoma samazināšanos, veicina ne tikai iekšējā, hronoloģiskā novecošanās, bet arī citi iekšējie un ārējie faktori.

Menopauzes laikā būtiski mainās sieviešu hormonālais līdzsvars.
Ādas noturība pret saules iedarbību ir atkarīga no ādas tipa un ādas veselības stāvokļa.

Hormonālās izmaiņas

Pubertātes vecumā estrogēna līmenis ir augsts. Āda ir gluda un elastīga, un sejas kontūras ir izteiktas. Mums novecojot, hormonu līmenis pazeminās un samazinās gan ādas apjomu veidojošo šūnu skaits, gan to lielums, tāpēc samazinās ādas apjoms un sejas kontūras vairs nav tik izteiktas.

Dzīvesveids

Ādas apjoma samazināšanās ir viena no ādas vispārējās novecošanās pazīmēm, tāpēc to veicina tie paši ārējie, ar dzīvesveidu saistītie faktori, kuru dēļ veidojas grumbas un āda zaudē elastību un mirdzumu. Cita starpā šādi ārēji faktori ir:

 • smēķēšana: cigaretes satur nikotīnu un ķīmiskas vielas, kas paātrina ādā esošā kolagēna noārdīšanos;
 • saules iedarbība: pārāk ilga atrašanās saulē var negatīvi ietekmēt ādā esošo kolagēnu un vājināt ādas struktūru.

Šie faktori, kas ir saistīti ar dzīvesveidu, rada oksidatīvo stresu. Oksidatīvais stress rodas tad, ja organismā veidojas „brīvie radikāļi” – molekulas, kas bojā šūnu struktūras, tostarp struktūras, kas ir nepieciešamas, lai āda būtu gluda un tvirta. Ādas struktūras vājināšanās un kolagēna un elastīna līmeņa samazināšanās paātrina ādas vispārējo novecošanos. Novecošanās ārējās pazīmes – sīkas krunciņas un grumbas, ādas apjoma samazināšanās, ādas elastības samazināšanās un ādas blāvums – kļūst pamanāmākas.

Kāpēc ādas apjoms samazinās?

Mums novecojot, ādas mehānismu darbība un ādā notiekošie procesi palēninās. Tas veicina ādas vispārējo novecošanos. Āda pamazām zaudē „pildvielas”, kas ir nepieciešamas, lai āda būtu tvirta un gluda, tāpēc samazinās ādas apjoms, sejas āda atslābst un sejas kontūras vairs nav tik izteiktas.

Minētās pārmaiņas notiek šādos ādas slāņos.

1. Epiderma 2. Ādas dziļākie slāņi

Epiderma. Mums novecojot, samazinās ādas virsējos slāņos saražotais hialuronskābes un lipīdu daudzums. Samazinās ādas spēja piesaistīt mitrumu un tā kļūst sausāka, tāpēc parādās sīkas krunciņas un grumbas. Āda ir acīmredzami plānāka, tā var kļūt sausa un raupja.

Ādas dziļākie slāņi. Ādu vēl vairāk novājina tas, ka katru gadu par 1% samazinās kolagēna daudzums, kā arī tas, ka pazeminās elastīna līmenis. Elastīns ir viena no tām vielām, kas ir nepieciešamas, lai āda būtu elastīga un izturīga, tāpēc, kolagēna un elastīna daudzumam arvien samazinoties, āda atslābst un zaudē elastību. Ādas apjomu veidojošās šūnas ir nepieciešamas, lai āda izskatītos veselīga un gluda. Šo šūnu skaits un lielums arvien samazinās, tāpēc šie ādas slāņi kļūst plānāki. Līdz ar to vaigi iekrīt un sejas āda izskatās savilkta un nogurusi.

Ar laiku pasliktinās ādas apasiņošana un apgāde ar barības vielām, tāpēc āda kļūst blāva, sliktāk dzīst un ātrāk kļūst sausa. Grumbas var kļūt dziļākas. Āda turpina zaudēt elastību, un sāk veidoties dziļas grumbas.

Risinājumi

Kādi ir iespējamie risinājumi?

Ādas apjoma samazināšanās ir kompleksa un daudzējādā ziņā nenovēršama problēma, tomēr ir dažādi veidi, kā novērst vai mazināt ādas apjoma samazināšanās ārējās pazīmes.

Aktīvās sastāvdaļas

Ādas kopšanas līdzekļi, kas satur turpmāk minētās sastāvdaļas, var palīdzēt novērst ādas problēmas, kuru dēļ āda atslābst, samazinās ādas apjoms un izplūst sejas kontūras. Šo problēmu novēršana var palīdzēt atgūt jauneklīgu sejas izskatu.

Dažas pretnovecošanās sejas krēmu sastāvdaļas, piemēram, magnolols, oligo peptīdi un hialuronskābe, var palīdzēt atgūt jauneklīgu sejas izskatu.
Sejas ādas ikdienas kopšana, izmantojot ādas kopšanas līdzekļus, kas atjauno ādas apjomu, var palīdzēt novērst ādas apjoma samazināšanās ārējās pazīmes.

Magnolols, kas tiek dabīgi iegūts no magnolijas mizas, ir īpaši efektīva pretnovecošanās līdzekļu sastāvdaļa. In vitro pētījumos ir pierādīts, ka magnolols aktivizē ādas apjomu veidojošās šūnas, palielinot to skaitu un lielumu. Tādi līdzekļi kā Eucerin Volume-Filler koncentrāts, kas satur augstu magnolola koncentrāciju, var palīdzēt novērst ādas problēmas, kuru dēļ āda atslābst, samazinās ādas apjoms un izplūst sejas kontūras. Koncentrāta lietošana kopā ar ikdienas kopšanas līdzekļiem, kas atjauno ādas apjomu, var palīdzēt atgūt jauneklīgu sejas izskatu.

Oligo peptīdi, kas tiek iegūti no anīsa sēklām, stimulē un nostiprina dermas kolagēna šķiedru tīklojumu. Ādas struktūras nostiprināšana palīdz aizkavēt grumbu veidošanos. Oligo peptīdi stimulē ādas vielmaiņas procesus, aktivizējot ādas šūnu mijiedarbību. Oligo peptīdi ir viena no Eucerin Volume-Filler sērijas galvenajām sastāvdaļām. Šīs sērijas līdzekļi palīdz novērst ādas apjoma samazināšanos un atjaunot ādas mirdzumu.

Hialuronskābe dabīgi rodas ādas šūnās un ir ādas saistaudu neatņemama sastāvdaļa. Viena no hialuronskābes pamatfunkcijām ir piesaistīt mitrumu – hialuronskābe spēj piesaistīt ūdens daudzumu, kas 1000–10 000 reižu pārsniedz tās svaru (t. i., 1–10 litrus ūdens). Mums novecojot, ādas dabīgā spēja ražot hialuronskābi samazinās, tāpēc sāk veidoties grumbas, kas kļūst arvien dziļākas. Hialuronskābe ir viena no Eucerin Volume-Filler koncentrāta trim aktīvajām sastāvdaļām, kas palīdz uzlabot ādas spēju piesaistīt mitrumu. Lietojot šo intensīvo līdzekli kopā ar citiem ādas kopšanas līdzekļiem, kas atjauno ādas apjomu, tas var palīdzēt aizkavēt sīko krunciņu un grumbu veidošanos. Hialuronskābe kā iedarbīga aktīvā sastāvdaļa ir atrodama arī Eucerin Hyaluron-Filler sērijas līdzekļu un Eucerin ELASTICITY+FILLER sērijas dienas un nakts krēma sastāvā.

Invazīvas dermatoloģiskās procedūras

Invazīvas procedūras ādas apjoma palielināšanai drīkst veikt tikai tam piemērotos klīniskos apstākļos.
Pirms plastiskās operācijas ir rūpīgi jāapsver iespējamie ieguvumi un riski.

Taukaudu transplantācija

Šīs procedūras laikā taukaudi tiek ķirurģiski izņemti vienā un pārstādīti citā ķermeņa daļā. Šo procedūru visbiežāk izmanto, lai atjaunotu vaigu aprises, un tā ļauj sasniegt ilgstošu rezultātu. Pēc procedūras bieži veidojas pietūkums un parasti ir nepieciešams atveseļošanās periods.

Pildvielas

Injekcijas tiek izmantotas, lai īslaicīgi atjaunotu ādas apjomu un sasniegtu tūlītēju īstermiņa rezultātu. Pildvielas parasti tiek injicētas zem acīm, vaigos, deniņos un lūpu ādā.

Viens no novecošanās ārējo pazīmju būtiskākajiem cēloņiem ir tas, ka samazinās ādas apjomu veidojošo šūnu daudzums.

Hialuronskābes injekcijas var palīdzēt izlīdzināt grumbas.

Vaigu implanti

Implanti ļauj sasniegt visilgstošāko rezultātu. Procedūras laikā zem ādas tiek ievietoti plastmasas implanti, lai tādējādi atjaunotu noteiktas ķermeņa daļas, parasti – vaigu, apjomu un aprises. Agrāk vaigu implanti bija populārāki, taču mūsdienās tie nav tik pieprasīti kā injekcijas vai taukaudu transplantācija, jo pēc šīs procedūras ir nepieciešams visilgākais atveseļošanās periods.

Neinvazīvas dermatoloģiskās procedūras

Dermatoloģiskas pretnovecošanās procedūras var būt ļoti noderīgas.

Radiofrekvence

Šīs procedūras laikā ādas dziļākie kolagēna slāņi tiek sildīti, izmantojot īpašu radiofrekvences tehnoloģiju. Siltums veicina jaunu kolagēna šķiedru veidošanos un nostiprina jau esošās kolagēna šķiedras, lai atjaunotu sejas kontūras.

Ultraskaņa

Šīs procedūras laikā atslābusi āda tiek nostiepta, tonizēta un nostiprināta, izmantojot ultraskaņu.