Fotonovecošanās – Un veidi, kā to novērst

4 min lasīšanas laiks
Parādīt vairāk

Pārmērīga saules iedarbība ir būtiskākais faktors, kas izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos vai, precīzāk, tā saukto fotonovecošanos. Ādas fotonovecošanos pirmām kārtām izraisa saules UV starojums, jo tas rada gan tiešus, gan netiešus šūnu DNS bojājumus. Tāpēc priekšlaicīgi parādās grumbas, āda sāk atslābt, rodas ādas pigmentācijas problēmas. Pienācīga ādas aizsardzība visa gada garumā un piemēroti saules aizsardzības līdzekļi var palīdzēt novērst ādas fotonovecošanos.

Kas ir fotonovecošanās?

Ārī to, cik ātri āda noveco, nosaka gan iekšējie, gan ārējie faktori.
Pārmērīga UV starojuma iedarbība izraisa priekšlaicīgu ādas novecošanos.

Parasti izšķir divus ādas novecošanās veidus – tā saukto iekšējo un ārējo novecošanos.

Iekšējā novecošanās

Mums novecojot, noveco arī mūsu āda. Šāda organisma novecošana ir dabīgs process, no kura nav iespējams izvairīties. Tā tiek dēvēta par iekšējo (jeb hronoloģisko) novecošanos. Šo novecošanos izraisa iekšējie faktori, piemēram, ģenētiskais mantojums un hormonālās izmaiņas, kas notiek dažādos dzīves posmos.

Ārējā novecošanās

Atšķirībā no iekšējās novecošanās ārējās novecošanās procesu ir iespējams ietekmēt. To izraisa ārējie faktori – apkārtējā vide (klimatiskie apstākļi un UV starojums), dzīvesveids (piemēram, smēķēšana un alkohola lietošana) un medikamentu lietošana.

Ja āda noveco ārējo faktoru dēļ, novecošanās pazīmes parādās ātrāk, nekā to varētu gaidīt, tāpēc ādas ārējo novecošanos bieži dēvē arī par priekšlaicīgu novecošanos. Pētījumi liecina, ka UV starojums izraisa līdz pat 90% priekšlaicīgas ādas novecošanās simptomu*.

Ja priekšlaicīgu novecošanos izraisa UV starojums un vispār saules gaisma, šo procesu dēvē par fotonovecošanos.

* Avots: Ramos-e-Silva et al., Anti-aging cosmetics: Facts and controversies. Clin Dermatol. 2013, nov./dec.; 31(6): 750.–758. lpp.

Pazīmes un simptomi

Kādas ir fotonovecošanās pazīmes un simptomi?

Ādai novecojot, samazinās ādas apjoms un parādās grumbas.

Ādai novecojot, tā mainās:

Uzziniet vairāk lapā par ādas stāvokli un īpašībām dažādos vecumos un to, kā gadu gaitā mainās ādas struktūra un izskats.

Saules iedarbības un ādas fotonovecošanās dēļ daudzas no šīm pazīmēm un simptomiem parādās priekšlaicīgi. Seja, rokas un dekoltē zona UV starojuma un HEV gaismas iedarbībai ir pakļauta daudz vairāk nekā pārējās ķermeņa daļas, tāpēc, lai samazinātu ādas novecošanās ārējās pazīmes, šīm zonām, jo īpaši sejai, visu gadu ir nepieciešama īpaša un konsekventa aizsardzība.

Cēloņi un izraisošie faktori

Kā notiek ādas fotonovecošanās

UV starojums var bojāt šūnu DNS.

Ādas fotonovecošanos izraisa pārmērīga saules iedarbība uz ādu.

Saules UVB starojuma protoni tiek absorbēti ādas šūnās un rada tiešus šūnu DNS bojājumus. UVB starojums izraisa saules apdegumus, bet tiešie DNS bojājumi var izraisīt dažādas ādas slimības, tostarp ādas vēzi.

Tiešie DNS bojājumi nenoliedzami veicina ādas fotonovecošanos, tomēr priekšlaicīgas ādas novecošanās galvenais iemesls ir saules UVA starojums. Arī UVA starojums bojā šūnu DNS, taču tas notiek netieši: UVA starojums veicina brīvo radikāļu veidošanos, savukārt brīvie radikāļi bojā šūnu DNS – šis process ir pazīstams kā oksidatīvais stress. Nesen veiktā pētījumā ir pierādīts, ka arī HEV gaisma veicina priekšlaicīgu ādas novecošanos, taču daudz mazākā mērā nekā UV starojums. Uzziniet vairāk par to, kā saules UVA un UVB starojums un HEV gaisma ietekmē ādu.

UVA starojums nav tik intensīvs kā UVB starojums, taču UVA starojuma ir 30–50 reižu vairāk un tas uz ādu ar apmēram vienādu intensitāti iedarbojas jebkurā dienas laikā visa gada garumā. Lai novērstu ilglaicīgus ādas bojājumus, saules aizsardzības līdzekļi ir jālieto katru dienu neatkarīgi no gadalaika. Ir ieteicams izvēlēties saules aizsardzības līdzekļus, kas aizsargā ādu arī no HEV gaismas iedarbības.

Kā pasargāt ādu no fotonovecošanās

Lai pasargātu sejas ādu no fotonovecošanās, ir jāapzinās iespējamie riski un jāmaina ieradumi, rūpējoties par to, lai āda vienmēr tiktu pienācīgi aizsargāta, piemēram, uzturoties ēnā, nēsājot saulesbrilles un cepures ar platām malām un pareizi lietojot piemērotus saules aizsardzības līdzekļus.

Plašāku informāciju par to, kā mazināt ar saules iedarbību saistīto risku, kā izvēlēties ādai piemērotāko saules aizsardzības līdzekli un kā to pareizi lietot, atradīsiet rakstā par to, kā saules UVA un UVB starojums un HEV gaisma ietekmē ādu, savukārt ieteikumus, kā rūpēties par sejas ādu, atradīsiet rakstā par sejas ādas aizsardzību pret sauli.

Par ādas aizsardzību pret sauli ir ieteicams rūpēties visu gadu.
Izcila aizsardzība pret sauli var palīdzēt novērst fotonovecošanos.
Izvēlieties saules aizsardzības līdzekļus, kas pasargā ādu no UV starojuma un mazina HEV gaismas radīto oksidatīvo stresu.

Saules aizsardzības līdzekļus ir ieteicams iekļaut ikdienas ādas kopšanas režīmā. Tāpat ir ieteicams lietot saules aizsardzības līdzekļus, kas ir piemēroti Jūsu ādas tipam un kuru iedarbība ir klīniski un dermatoloģiski pierādīta. Visi Eucerin saules aizsardzības līdzekļi satur UVA, UVB un plaša spektra filtrus un nodrošina izcilu aizsardzību pret UV starojumu, kā arī palīdz novērst oksidatīvo stresu, ko rada HEV gaisma. Turklāt ir klīniski un dermatoloģiski pierādīts, ka tie ir piemēroti arī jutīgai ādai.

Eucerin pretnovecošanās sauļošanās fluīds ar SPF 30 un SPF 50 ir īpaši izstrādāts nobriedušas ādas aizsardzībai pret sauli. Tas pasargā ādu no UVA un UVB starojuma un samazina HEV gaismas radīto oksidatīvo stresu, tādējādi palīdzot novērst ādas fotonovecošanos, kā arī aizkavē grumbu veidošanos. Fluīda aktīvās sastāvdaļas likohalkons A un glicirinizētā skābe aizsargā epidermas dziļāko slāņu šūnas no saules radītājiem bojājumiem un atjauno ādas šūnu DNS, savukārt hialuronskābe intensīvi mitrina ādu, palielina ādas apjomu un izlīdzina pat dziļas grumbas. Sauļošanās fluīdam ir viegla konsistence un tas nav taukains, tāpēc šis fluīds ir ideāla grima bāze, ko var viegli iekļaut ikdienas ādas kopšanas režīmā.

Ja Jums ir saules plankumi, B-rezorcinols, kas ir Eucerin EVEN BRIGHTER sērijas galvenā sastāvdaļa, var tos padarīt mazāk pamanāmus.

Saistītie raksti